Skrót informacji
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to przewlekła, postępująca choroba plamki, czyli centralnej części siatkówki odpowiadającej za najostrzejsze, precyzyjne widzenie. Dane demograficzne z 2020 r. mówią, że na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje ok. 190 mln ludzi na świecie.
W Polsce obecnie, schorzenie to występuje u około 30% populacji po 70. r.ż. W związku ze starzeniem się populacji, zwłaszcza w krajach wysoko uprzemysłowionych obserwuje się częstsze występowanie chorób związanych z wiekiem, m.in. takich jak AMD. W krajach rozwiniętych zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50. r.ż.
Etiologia AMD jest wieloczynnikowa. Jednoznaczna przyczyna rozwoju tego schorzenia nie jest do tej pory poznana. Wiadomo jednak, że na rozwój AMD są bardziej narażone osoby:
W związku z tym, że AMD rozwija się najczęściej w obu oczach (choć niejednocześnie), chorzy w zaawansowanym stadium wymagają zwykle pomocy innych osób, pogarsza się zatem znacznie ich jakość życia.
Ta ostatnia charakteryzuje się występowaniem neowaskularyzacji w obszarze plamki, czyli tworzeniem się nieprawidłowych naczyń, co prowadzi do patologicznego rozrostu tkanki naczyniówkowo-siatkówkowej, a w konsekwencji do zaburzenia struktury – obrzęku plamki i krwawień, skutkujących upośledzeniem widzenia. W końcowym stadium choroby może dojść do powstania tarczowatej blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki. Postać wysiękowa w przeciwieństwie do suchej ma często przebieg dość szybki.
Wczesne rozpoznanie i leczenie AMD pomaga w zachowaniu wzroku oraz spowalnia utratę widzenia. Każdy pacjent po 50. r.ż. powinien być jeden raz w roku badany okulistycznie. Lekarz okulista przeprowadza badanie ostrości wzroku, badanie poczucia kontrastu, test Amslera, badanie pola widzenia oraz dna oka po rozszerzeniu źrenicy, a w przypadku podejrzenia zmian patologicznych zleca wykonanie badań diagnostycznych OCT i AF.
Obecne leczenie postaci suchej zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem polega na spowalnianiu pogarszania się już istniejących zmian, a przede wszystkim hamowaniu jej przejścia w postać wysiękową. Zaleca się doustne przyjmowanie preparatów zawierających witaminy i mikroelementy o działaniu antyoksydacyjnym. Ważną rolę odgrywa edukacja pacjenta z rozpoznanym AMD. Powinni być oni nauczeni samobadania testem Amslera i poinformowani o konieczności pilnego zgłoszenia się do okulisty, gdy tylko zauważą nowe zmiany w polu widzenia (zniekształcenia, krzywienie się linii, nowe mroczki).
W przypadku postaci wysiękowej leczenie polega na niszczeniu patologicznych naczyń i hamowaniu ich tworzenia. Obecnie standardem postępowania jest podawanie doszklistkowo inhibitorów angiogenezy (anty-VEGF). Leczenie zazwyczaj jest przewlekłe, a liczba wstrzyknięć zależy od aktywności zmian ocenianych za pomocą OCT, angio-OCT lub AF. Nieleczone zmiany wysiękowe przebiegają często gwałtownie prowadząc do nieodwracalnych zmian w obrębie plamki żółtej, obniżając bezpowrotnie ostrość widzenia.
Jako lekarz okulista walczący z AMD w codziennej praktyce mogę stwierdzić, że niezmiernie ważne w spowolnieniu przebiegu AMD i możliwie jak najdłuższym utrzymaniu przynajmniej użytecznej ostrości widzenia jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie AMD. Dlatego zawsze zachęcam do profilaktycznych corocznych badań kontrolnych osoby po 50. r.ż., a w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony oczu do pilnej wizyty i diagnostyki.
***
Test Amslera:Zdrowie kobiety – kalendarz badań profilaktycznych
Leczenie migreny