Nauka

23.07.2008

2 minuty

Gdy słońce wpadnie w oko

Chroniczne zmęczenie oczu pracą przy komputerze, czytanie przy niewłaściwym oświetleniu lub w nieodpowiednich okularach, zbyt długie oglądanie telewizji, dieta, która nie zapewnia odpowiedniej dawki witamin, minerałów i przeciwutleniaczy niezbędnych do sprawnego funkcjonowania mechanizmów obronnych oka to bardzo typowe przyczyny, które prowadzą do występowania problemów ze wzrokiem. W okresie letnim do tych codziennych czynników sprzyjających podrażnieniom oczu dochodzą nowe, zwłaszcza znacznie zwiększona ekspozycja na światło słoneczne.

Ostre słońce a oczy


W efekcie nasilają się dolegliwości spowodowane przewlekłym stanem zapalnym spojówek, brzegów powiek, a w okresach szczególnie silnej kumulacji czynników drażniących lub w przypadku mechanicznych mikro urazów także rogówki.

Następstwem są objawy pieczenia i bólu oczu, wrażenie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, łzawienie lub wrażenie wysuszenia oka, pogorszenie widzenia. W przypadku zakażenia, o które znacznie łatwiej w takich sytuacjach, pojawia się ropna wydzielina, która, szczególnie rano, sprawia problemy, sklejając powieki i powodując ich obrzęk, co wywołuje poczucie ciągłego zmęczenia oczu.

Dyskomfort powodowany przez te dolegliwości i komplikacje natury estetycznej to nie jedyne problemy. Jeśli utrzymują się one przewlekle, mogą sprzyjać rozwojowi szeregu schorzeń oczu, zwłaszcza o charakterze zapalnym i zwyrodnieniowym. W takich sytuacjach najważniejsza jest profilaktyka i szybkie reagowanie na pojawiające się dolegliwości. W początkowym okresie możemy bardzo łatwo pomóc sobie sami, potem nawet leczenie pod opieką specjalisty może zająć wiele czasu, zanim zdołamy odzyskać komfort widzenia.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Przełamując tabu

Następny artykuł

Tokoferol - witamina E na zdrowie

Polecane dla Ciebie

Szkolenia