Opieka farmaceutyczna

19.05.2019

2 minuty

Jak należy stosować emolienty?

Skrót informacji

Emolienty imitują nasz naturalny płaszcz ochronny. Odbudowują i przywracają prawidłową funkcję bariery skórno-naskórkowej. Ich skład w pewnym stopniu odzwierciedla składowe elementy wierzchniej warstwy naskórka. Co za tym idzie, ich podstawowym składnikiem są ceramidy, które między innymi zatrzymują wodę w naskórku.

W zależności od składu emolienty oferują szerokie działanie. Nowoczesne preparaty wzbogacone są o substancje aktywne działające przeciwświądowo, redukujące odczucie pieczenia. Długoletnie doświadczenie zarówno lekarzy jak i osób je stosujących wskazuje na korzyści wynikające z systematycznego stosowania emolientów. Aplikowane zarówno w okresach zaostrzeń jak i remisji przynoszą poprawę stanu skóry.

Emolienty są produktami, które na stałe weszły do postępowania dermatologicznego i w niektórych przypadkach są traktowane na równi z farmaceutykami. Efekt działania emolientu ujawnia się po około 30-60 minutach od zastosowania i utrzymuje się przez blisko 4-6 godzin. Stąd aplikacja preparatów jest zalecana dwukrotnie w ciągu dnia, a w przypadku dużej suchości skóry warto dodatkowo powtórzyć smarowanie. Zalecane dawki są ściśle określone i w przypadku dzieci wynoszą 150-200 g, zaś u dorosłych 500 g na tydzień. Interesującą opcją jest aplikacja emolientu pod wilgotnym opatrunkiem lub profesjonalnym ubraniem przeznaczonym dla skóry atopowej.

Emolienty mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku, ze skórą suchą, skłonną do podrażnień. Szczególnie pomocne są w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS), w którym dominuje nasilona suchość skóry i towarzyszący jej świąd. Skóra atopowa ma zaburzoną budowę bariery ochronnej skóry, co sprzyja przeznaskórkowej utracie wody, ułatwia penetrację alergenów i czynników drażniących. Emolienty poprzez optymalne nawilżenie i natłuszczenie skóry łagodzą objawy atopii. Odżywiają i regenerują skórę poprzez pozostawienie na niej lipidowej warstwy ochronnej. Zapobiegają szorstkości i mikrouszkodzeniom naskórka. Ich zastosowanie w dermatologii jest niezwykle cenione.


Autor: „dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz”
specjalista dermatolog-wenerolog, ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej, Klinika Projekt Skóra, Projektskora.pl

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Wpływ sumatryptanu na poprawę jakości życia pacjentów z migreną

Następny artykuł

Zaburzenia flory bakteryjnej pochwy

Polecane dla Ciebie

Szkolenia