Kaszel jest jednym z objawów chorobowych, z którym rodzice najczęściej zgłaszają się z dzieckiem do lekarza. Należy również do najczęstszych objawów spotykanych w praktyce lekarza pediatry. Podczas jego przebiegu dochodzi do oczyszczania się dróg oddechowych z cząstek ciał obcych, a także z zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Przyczyn jego powstania może być wiele, ale najczęściej jest on objawem infekcji dróg oddechowych.
Infekcje wirusowe (wirusy RS, rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy), stanowią 60-90 proc. zachorowań rozpoznanych u pacjentów zgłaszających się do lekarza [1]. Najczęściej występują sezonowo. Wtedy na skutek istnienia stanu zapalnego błona śluzowa dróg oddechowych staje się obrzęknięta i podrażniona. W pierwszej fazie kaszel jest suchy, a dopiero po kilku dniach przechodzi w mokry, z wydzieliną śluzową (bezbarwną) lub śluzowo-ropną.
W zakażeniach bakteryjnych stan zdrowia dziecka jest na ogół poważniejszy niż w wirusowych. Kaszlowi towarzyszy gęsta, ropna wydzielina, którą dziecko połyka. Mokry kaszel może występować także w końcowej fazie przeziębienia, w zapaleniach oskrzeli, jak również w zapaleniach płuc. Wybór preparatu uzależniony jest przede wszystkim od czasu trwania choroby. Często zdarzają się powikłania pod postacią wtórnego zakażenia bakteryjnego, wymagające zastosowania antybiotykoterapii w połączeniu z szeroko stosowanym leczeniem objawowym.
Biologiczny okres półtrwania fenspirydu wynosi 14-16 godz. [3]. Jest wydalany głównie przez nerki, a w ok. 10 proc. z kałem. Nie wykazano interakcji z innymi lekami. Teoretycznie możliwe są interakcje z barbituranami, lekami przeciwhistaminowymi, lekami przeciwbólowymi, uspokajającymi, alkoholem oraz inhibitorami MAO. Z działań ubocznych należy wymienić: zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle nadbrzusza, senność, rzadko umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki, rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rumień trwały. W przypadku przedawkowania senność, pobudzenie, nudności, wymioty, tachykardia [3].
Fenspiryd może być stosowany u dzieci jako lek o działaniu objawowym i podtrzymującym.
Wskazania: leczenie objawowe (kaszel i odksztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc.
Dawkowanie: dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj.:
– o masie ciała poniżej 10 kg: od 10 do 20 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych,
– o masie ciała powyżej 10 kg: od 30 do 60 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.
Syrop należy podawać bezpośrednio przed posiłkami. Ze względu na wielokierunkowy mechanizm działania tej substancji (w tym silne działanie przeciwzapalne), powoduje ona szybszy powrót do zdrowia, a tym samym niższy koszt leczenia. Jest lekiem przepisywanym na receptę, gdyż leczy kaszel, a nie łagodzi tylko jego objawy.
Leczenie zakażeń dróg oddechowych sprowadza się początkowo do walki z bólem i gorączką, a także z obfitym surowiczym wyciekiem z nosa, uczuciem zatkania nosa, suchym, napadowym kaszlem czy też z obserwowanym na końcu zaleganiem gęstej, śluzowej wydzieliny. Należy wówczas odstawić a-sympatykomimetyki i leki antyhistaminowe, gdyż przyczyniają się one do zagęszczenia wydzieliny, nadal należy stosować NLPZ oraz fenspiryd. W leczeniu konieczne jest zastosowanie leków rozrzedzających wydzielinę o działaniu mukokinetycznym i mukolitycznym (upłynniają wydzielinę), odpowiednie nawodnienie pacjenta i nawilżenie powietrza oraz właściwy drenaż. Wśród leków mukokinetycznych należy wymienić ambroksol, bromheksynę, a do mukolityków N-acetylocysteinę. Wśród leków mukokinetycznych największe znaczenie ma ambroksol.
Piśmiennictwo:
1. Tranda I., Wilczyński J., Wróblewska-Kałużewska M., Torbicka E. Retrospektywna
ocena sytuacji epidemiologicznej ostrych zakażeń układu oddechowego
u dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Ped. Pol. 2000, 75: 619-623.
2. Lirsac B., Benezet O., Dansin E., Nouvet G., Stach B., Voisin C.: Evaluation and
symptomatic treatment of surin−fectious exacerbations of COPD: preliminary
study of antibiotic treatment combined with fenspiride (Pneumorel 80 mg)
versus placebo. Rev Pneumol Clin 2000, 56, 17–24.
3. Matysiak M. Leczenie wirusowych zakażeń dróg oddechowych.
www.imed.pl, dostęp on-line 2004.
Elementarz diabetyka
Zaufać przeczuciom. Intuicja okiem nauki