Opieka farmaceutyczna

31.05.2010

2 minuty

Dziecko na wakacjach uwaga na biegunkę!

Wakacje to czas, kiedy maluchy są szczególnie narażone na zaburzenia przewodu pokarmowego. Ewentualne niebezpieczeństwa uzależnione są jednak od charakteru podróży, miejsca, w które udajemy się na wakacje i zagrożeń, jakie tam na nas czyhają.

Problemy pokarmowe


Szczególnie częstym problemem osób udających się do krajów o gorącym klimacie jest biegunka. Związana jest ze zmianą warunków klimatycznych lub kontaktem organizmu z nieznanymi dotąd bakteriami. Każdego roku problem ten dotyczy 12 mln. osób, w tym również i dzieci [1]. Jak podają inne dane – biegunka może wystąpić nawet u połowy turystów z krajów rozwiniętych, przebywających przez 1-2 tygodni w rejonach o największym ryzyku zachorowania, takich jak kraje Afryki, Środkowego Wschodu i Azji czy Ameryki Łacińskiej. Rzadziej występuje ona w krajach basenu Morza Śródziemnego [2]. Biegunka podróżnych spowodowana jest przez lokalne patogeny jelitowe szeroko rozpowszechnione i występujące w tych krajach z powodu zanieczyszczenia środowiska, niedostatecznego zaopatrzenia w czystą wodę oraz nieodpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych [3]. Drobnoustrojami najczęściej wywołującymi biegunkę w takich warunkach są Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Campylobacter czy Yersinia. Również często biegunki u podróżujących dzieci wywołuje Giardia lamblia. Do zakażeń dochodzi drogą doustną, np. przez skażoną wodę czy nieumyte ręce. Objawy biegunki pojawiają się zwykle 2-3 dni po rozpoczęciu lub po powrocie z podróży i polegają na zwiększeniu częstości wypróżnień. Biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha, nudności oraz wymioty [4]. U dzieci poniżej 3. r.ż. objawy biegunki mogą mieć dodatkowo bardzo ciężki przebieg.

Środki ostrożności


Przebywając w niesprzyjającym środowisku nie zawsze uda się ustrzec przed biegunką. Zapobiec może jej jednak bezwzględne przestrzeganie zasad higieny oraz spożywanie odpowiednio przygotowanych i wyselekcjonowanych produktów spożywczych, a na obszarach niedostępnych w wodę butelkowaną, korzystanie z wody przegotowanej.

Przypisy:
[1] McFarland LV. Meta-analysis of probiotics for the prevention of traveler’s diarrhea. Travel Med Infect Dis. 2007 Mar;5(2):97-105.
[2], [3] Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B. Probiotyki – jakie, komu, kiedy? Przew Lek 2008; 1: 214-221.
[4] Kotowska M, Albrecht P. Antybiotykoterapia wybranych zakażeń przewodu pokarmowego. Przew Lek 2008; 1: 207-213


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Świadczenie opieki wymaga zbierania danych

Następny artykuł

Wielka sztuka przekonywania

Polecane dla Ciebie

Szkolenia