Skrót informacji
Pacjenci z bólem neuropatycznym w porównaniu z chorymi z bólem receptorowym mają m.in. wyższy stopień natężenia dolegliwości, stosują więcej analgetyków, zgłaszają mniejszą ulgę w dolegliwościach w wyniku leczenia. Lekarze mierzą się z wyzwaniem, jak odpowiednio dobrać leczenie, żeby chorzy mogli wrócić do swojego życia we względnym komforcie. Powiększająca się liczba środków terapeutycznych daje na szczęście nowe możliwości.
Ból neuropatyczny to ból spowodowany uszkodzeniem lub chorobą somatosensorycznej części układu nerwowego. Ten rodzaj bólu występuje m.in. w neuralgii popółpaścowej, neuralgii nerwu trójdzielnego, w bólu kręgosłupa (np. rwie kulszowej lub barkowej), bólu poudarowym, bolesnej neuropatii cukrzycowej. Mechanizm jego powstawania jest złożony i niestety nie do końca poznany.
U większości pacjentów występują trzy główne objawy o różnym stopniu nasilenia:
Inne możliwe objawy fizykalne tego typu bólu to hiperaglezja, czyli przeczulica (nadmierne odczuwania bólu, niewspółmierne do bodźca) lub odwrotnie – hipoalgezja, czyli zmniejszone odczuwanie bólu. Bólowi może, ale nie musi, towarzyszyć deficyt ruchowy albo zmiany troficzne skóry.
W wytycznych towarzystw naukowych do leków pierwszego rzutu zalicza się:
Pregabalina ma zresztą szersze zastosowanie, bo jest lekiem o potrójnym mechanizmie działania: przeciwdrgawkowym, przeciwbólowym i przeciwlękowym. Ta ostatnia właściwość jest niezwykle istotna w leczeniu przewlekłego bólu, bo u większości chorych współistnieją zaburzenia depresyjne i lękowe. Jednym lekiem można więc zredukować różne dolegliwości pacjenta.
Pregabalinę stosuje się zwykle 2 razy na dobę. Działanie przeciwbólowe uzyskuje się już po tygodniu jej stosowania, czyli już po tygodniu pacjent może zacząć odczuwać poprawę w funkcjonowaniu (w przypadku np. gabapentyny są to 3-4 tygodnie).
Lek metabolizowany jest w znikomym stopniu, prawie w całości wydziela się przez nerki, zatem ostrożność w jego stosowaniu należy zachować u pacjentów z niewydolnością nerek.
Zgodnie ze światowymi standardami leczenia bólu każda osoba odczuwająca ból ma prawo do jego pełnej kontroli. Nawet pacjenci z tak trudno poddającym się terapii bólem, jak ból neuropatyczny.
Jak odbudować zniszczone paznokcie?
Alergia na kosmetyki u niemowląt