Ból jest sygnałem alarmowym informującym o urazie, stanie zapalnym, chorobie. Często trwa długo i jest uciążliwy. Nie pozwala spać, jeść, odpoczywać, przeszkadza w pracy i w domu. W takiej sytuacji, jeszcze zanim zwrócimy się do specjalisty, chcemy działać szybko i skutecznie. Sięgamy wtedy dość często po lek przeciwbólowy. Na rynku jest wiele takich preparatów. Różnią się składem, wielkością dawki, działaniami niepożądanymi, a nawet smakiem. Różne są również formy: tabletki, kapsułki, syropy, granulaty, proszki do rozpuszczania, plastry. Które powinniśmy wybrać? Forma: tabletka czy granulat do rozpuszczenia w saszetce? Jednym z obecnie stosowanych leków przeciwbólowych, goszczącym w naszych domowych apteczkach już od wielu lat, jest metamizol. Bez recepty można go nabyć, między innymi, w formie tabletek. Każdy doskonale wie, że tabletkę wystarczy popić odrobiną wody. Są jednak osoby, np. w starszym wieku, które mają wielkie trudności lub nie są w stanie połknąć tabletki. Dla nich przyjęcie leku w takiej formie staje się niezwykle trudne lub w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.
Ostatnio w aptekach pojawiła się więc nowa postać metamizolu – w postaci granulatu w saszetkach. Zawartość saszetki, granulat, rozpuszcza się w szklance wody, tworząc gotowy do wypicia roztwór. Lek w takiej formie o wiele łatwiej jest połknąć niż w formie tabletki. Ból wyostrza zmysły, dlatego nawet tak błaha cecha, jak zapach i smak, również samego leku, dla cierpiącego może mieć duże znaczenie. Formy rozpuszczalne, takie jak granulaty, w przeciwieństwie do tabletek, dość często wzbogacone są w miłe w odczuciu smaki i zapachy. W przypadku przytaczanego metamizolu w saszetkach jest to przyjemny aromat pomarańczowy. Leki w tabletkach, by się wchłonąć i zacząć działać, muszą się najpierw rozpuścić w sokach przewodu pokarmowego. Na to potrzeba czasu. Wszyscy jednak chcemy usunąć ból tak szybko, jak to tylko możliwe. Lek w postaci roztworu jest szybciej absorbowany z przewodu pokarmowego niż rozpuszczająca się tabletka i dzięki temu zazwyczaj szybciej zaczyna działać. Tabletka, z kolei, jest formą o wiele wygodniejszą w przenoszeniu, nie wymaga przygotowań oraz jest bardziej dyskretna, jeśli chodzi o zażycie. Metamizol w saszetce w porównaniu z tabletką jest więc jak samochód sportowy i limuzyna. Pierwszy z nich szybszy na starcie, drugi nieco wolniejszy. Oba jednak na swój sposób wygodne, skuteczne i jednakowo silne.
Rozwiązaniem w takim wypadku może okazać się specjalnie przygotowany, łatwy do zaaplikowania plaster rozgrzewający. Plaster rozgrzewa się w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w nim pod wpływem kontaktu z powietrzem. W jego składzie nie stosuje się substancji drażniących skórę, a specyficzna postać nie musi zawierać substancji czynnej, by wywierać działanie terapeutyczne. Mechanizm działania polega więc jedynie na fizycznym oddziaływaniu podniesionej temperatury rozgrzanego nawet do 50 stopni Celsjusza plastra. Dzięki niej zwiększa się metabolizm tkankowy i rozszerzają się naczynia krwionośne. Zwiększa się elastyczność tkanki łącznej np. ścięgien, dodatkowo rozluźnieniu ulęgają mięśnie. Wszystko to wpływa na zmniejszenie bólu i poprawę sprawności ruchowej. Przeprowadzone badania na plastrach typu Thermo Hot wykazały, że specjalna receptura umożliwia ich stosowanie u osób ze szczególnie delikatną skórą. Najdłużej działające plastry utrzymują podwyższoną temperaturę i działanie przeciwbólowe nawet do 14 godzin. Dzięki temu jeden plaster wystarcza na cały dzień aktywności bez konieczności planowania miejsca i czasu jego zmiany.
Podsumowanie
Na rynku istnieje wiele form leków i środków przeciwbólowych. Którą z nich zastosujemy, zależy od wielu czynników, między innymi: rodzaju bólu, możliwości podania czy nawet preferencji zapachowych i smakowych pacjenta. Jedne działają szybciej, drugie nieco wolniej, są bardziej lub mniej dyskretne i kłopotliwe w zastosowaniu. Idealne to takie, które pozbawią nas bólu bez efektów ubocznych i przywrócą uśmiech na naszej twarzy.
Zaufać przeczuciom. Intuicja okiem nauki
Błonnik – wybór pacjenta