Skrót informacji
Ze względu na coraz powszechniejsze występowanie, zaparcia zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Przyczyny tego zjawiska są bardzo różne. U ich podłoża leży najczęściej nieprawidłowa dieta ubogoresztkowa, bogata w tłuszcze i węglowodany proste, zbyt mała aktywność fizyczna oraz stres, a także nieprawidłowe nawyki związane z aktem defekacji, mające niejednokrotnie swój początek w dzieciństwie. Szczególnie popularne latem – wielogodzinne podróże, często w przymusowej pozycji, zmiana otoczenia, wody i diety, nieregularne pory posiłków, niskie spożycie warzyw i owoców czy upały oraz konieczność korzystania z toalet publicznych sprawiają, że dolegliwości te dodatkowo nasilają się.
Dawka błonnika zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynosi 25-40 g na dobę, podczas gdy w Polsce spożycie błonnika jest znacznie niższe od wartości zalecanych i wynosi 15 g na dobę. Aby dostarczyć 25 g błonnika każdy powinien spożyć dziennie pół kg owoców i warzyw lub 3 łyżki otrąb pszennych i 250 g owoców. Często jednak na wyjeździe nie zawsze możemy zapewnić sobie odpowiednią ilość warzyw i owoców, o regularnych porach posiłków nie mówiąc. Warto wtedy zabrać ze sobą sprawdzone środki, które nie tylko pomogą w sytuacjach awaryjnych, ale też zapobiegną pojawieniu się zaparć w czasie podróży.
Dieta bogata we włókna roślinne przyspiesza pasaż jelitowy, pozwala na zwiększenie liczby wypróżnień i uzyskanie pełnego wypróżnienia (lignina, celuloza), zmienia także konsystencję stolca poprzez zwiększoną zawartość wody (pektyny). Błonnik prowadzi też do wzrostu wydalania z kałem kwasów żółciowych (gumy i ligniny) oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Włókna pokarmowe regulują ponadto florę bakteryjną jelita, obniżają poziom glukozy we krwi (gumy, pektyny), działają jako wymiennik jonowy (absorbent) ograniczający wchłanianie toksycznych substancji np. Metali ciężkich (Hg, Pb) z pożywieniem.
Należy pamiętać, aby każdą porcję błonnika popić szklanką płynu, w celu zwiększenia skuteczności leczenia. Istotna dla pacjentów jest także cena preparatu. Obecnie na rynku produkty kosztują około 20-30 zł, ostatnio jednak pojawiło się kilka nowości, nieprzekraczających ceny kilkunastu złotych za opakowanie.
Ciekawym rozwiązaniem są preparaty, które w swoim składzie mają len (wpływający korzystnie na metabolizm tłuszczów w organizmie) oraz sprzyjające prawidłowej przemianie materii. Len zawiera substancje śluzowe, które powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego i wykazują działanie osłaniające. Ma to szczególne znaczenie u osób starszych, u których często dochodzi z wiekiem do zmian zanikowych błon śluzowych, a tym samym do zmniejszenia wydzielania śluzu.
Optymalnym wyborem dla pacjentów cierpiących na przewlekłe zaparcie jest preparat o wysokiej zawartości błonnika, pozwalający na wielokierunkowe działanie, nie tylko zapobiegające powstawaniu zaparć, ale też osłaniający przewód pokarmowy, o łatwym dawkowaniu, dobrej cenie i o przyjemnym smaku. Dokładając do tego, co najmniej 2 litry wody dziennie i dłuższy spacer, np. po plaży, możesz liczyć na udany urlop.
Jak latem dbać o oczy
Mięta – zioło miesiąca