Opieka farmaceutyczna: rozporządzenie w październiku lub listopadzie br.

 3 minuty

apteka

Rozporządzenie dotyczące pilotażu opieki farmaceutycznej będzie w październiku lub listopadzie – zapowiedział Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski podczas debaty zorganizowanej przez NIA w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

Wiceminister Miłkowski brał udział w debacie „Nowy wymiar zawodu farmaceuty – jak wykorzystać szanse i pokonać nadchodzące wyzwania?” zorganizowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza i 30-lecia uchwalenia ustawy o izbach aptekarskich. Jak podkreślił, termin wydania rozporządzenia przewidziany do końca tego miesiąca jest nie do utrzymania.

Wyraził jednak nadzieję, że uda się pokonać zgłoszone problemy i uzgodnić ostateczną treść rozporządzenia. „Nasze założenie jest takie, aby ten pilotaż był jak najszybciej zrealizowany, aby można było przejść do elementu stałego dla wszystkich aptek, które są chętne – mówił. Dodał, że będzie to świadczenie nieobligatoryjne, ale realizowane przez te apteki, które są przygotowane i chętne do uczestnictwa w pilotażu. „Liczymy, że będzie to większość placówek” – zaznaczył, dodając, że rozporządzenie powinno wejść w życie w październiku lub listopadzie tego roku.

W zorganizowanej przez NIA debacie o przyszłości farmacji uczestniczyli również m.in. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Ewa Krajewska – Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wiceprezesi Naczelnej Rady Aptekarskiej – Michał Byliniak i Marek Tomków.

Pytana o to, czym jest dla niej nowoczesna apteka, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska przyznała, że to swego rodzaju centrum medyczne. „Okres pandemii pokazał, że pacjent oczekuje kontaktu ze specjalistą. 20 mln pacjentów w czasie pandemii odwiedziło apteki. Farmaceuci cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Mamy doskonałe relacje z pacjentami” – dodała Prezes NRA.

„Covid przyniósł akcelerację problemów medycznych. Dziś wszyscy w Europie wiedzą, że apteka jest miejscem, gdzie usługi zdrowotne mają szansę w pełni zaistnieć. Dziesiątki milionów pacjentów na całym świecie z drobnymi dolegliwościami można przekierować do aptek, a tym samym zluzować opiekę medyczną – przyznał Michał Byliniak.

O potrzebie należycie skonstruowanego prawa wspomniał Marek Tomków: „Ważne, by nie trzymać się kurczowo starych przepisów. Istotne, by prawo trzymało się rzeczywistości. By prawo było jasne, przejrzyste i – co niezwykle istotne – by było przestrzegane.

Prezes Piotrowska-Rutkowska przestrzegała z kolei przed „odhumanizowaniem zawodów medycznych”. „Digitalizacja i dostosowywanie systemu do wymagań informatycznych jest oczywiście niezwykle istotne. Ale kontakt pacjenta z farmaceutą jest niezbędny”.