Od 1 listopada br. nowe możliwości systemowego leczenia onkologicznego

 2 minuty

onkologia-kobiety

Rak piersi, rak endometrium, rak jajnika, rak pęcherza moczowego, rak żołądka i przełyku – to obszary terapeutyczne, w których od 1 listopada br. pojawią się nowe możliwości leczenia systemowego w Polsce – przypomina serwis Politykazdrowotna.com.

Nowe terapie dla pacjentów onkologicznych

Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2023 r., wprowadza kilka nowych terapii dla pacjentów onkologicznych. Wyczekiwane zmiany dotyczą m.in. raka piersi, raka jajnika czy raka pęcherza moczowego.

W przypadku raka piersi na liście refundacyjnej znalazł się długo wyczekiwany przez pacjentki trastuzumab derukstekan, czyli terapia określana obrazowo jako koń trojański. Pojawiły się także nowe możliwości stosowania olaparybu w tym wskazaniu.

Zmian, które wpływają na sytuację chorych kobiet, jest więcej i obejmują także rozszerzenie katalogu chemioterapii w raku endometrium czy raku jajnika. Nowości na liście dotyczą także udostępnienia 2 terapii w raku urotelialnym. Wiele z tych terapii zostało udostępnionych dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Medycznego.

źródło: Politykazdrowotna.com