Obowiązki pracodawcy wobec pracownika

 7 minut

Kodeks pracy o obowiązkach pracodawcy

Innym aspektem profilaktyki zdrowia już zatrudnionego pracownika są badania lekarskie okresowe – wykonuje się je również na koszt pracodawcy i na podstawie skierowania od niego. Kodeks Pracy precyzuje, że realizuje się je w czasie pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów dojazdu pracownika do placówki medycznej, w której realizowane są badania.

Kiedy robi się badania okresowe w pracy? Ich częstotliwość zależy od zajmowanego stanowiska:

– co 2 lata, jeżeli pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,

– co 3 lata, jeżeli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat (po 45. r.ż. badania takie muszą być wykonywane co 2 lata),

– co 4 lata, jeżeli pracownik stale korzysta z komputera,

– co 5 lat pracownicy biura niekorzystający z komputerów.

Termin badań okresowych określony jest w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy. Co ważne – to pracodawca jest odpowiedzialny za to, by pracownik wykonał badania w terminie!

Szkolenia w zakresie BHP

Zgodnie z punktami 1. i 4. art. 94. KP, każdy pracodawca jest obowiązany:

1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami, (…)

4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Musimy pamiętać, że pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Dlatego też, każdy pracownik, a szczególnie nowo zatrudniony, musi przejść szkolenie wstępne w zakresie BHP.

W zakresie szkolenia wstępnego wyróżniamy:

– instruktaż ogólny, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy – według programu ramowego czas trwania takiego szkolenia to minimum 3 godziny lekcyjne,

– instruktaż stanowiskowy, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na powierzonym stanowisku (szkolenie to musi się odbyć w pierwszym dniu pracy zatrudnionego pracownika). Czas tego szkolenia jest przewidywany na minimum 8 godzin według programu opracowanego przez pracodawcę i treści zależnej od specyfiki stanowiska.

Szkolenie w zakresie BHP odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Co więcej, pracodawca ma również obowiązek odbycia szkolenia w zakresie BHP – do 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności i okresowo, nie rzadziej niż co 5 lat.

Pamiętajmy więc o ciążących na nas obowiązkach, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą nas w przyszłości sporo kosztować.

Strony: 1 2 3