O 150 procent więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

 3 minuty

proby-samobojcze-u-dzieci

W 2022 r. padł rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży – wynika z danych pozyskanych na podstawie wniosków o udostępnienie informacji publicznej, o czym informuje serwis Medexpress.pl. W porównaniu do 2020 r. nastąpił wzrost takich zdarzeń o 150 proc. – odnotowano ich ponad dwa tysiące. Zgonem zakończyło się 150 prób samobójczych.

Wzrost przypadków prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

Aktywiści z Fundacji GrowSpace skierowali w styczniu br. wnioski o dostęp do informacji publicznej do komend wojewódzkich policji oraz do komendy głównej. Z pozyskanych w ten sposób danych (informacje przekazały komendy wojewódzkie, KGP przedłużyła termin do 10 marca br.) wynika, że liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży wynosi 2031. 150 z nich zakończyło się zgonem.

„To bardzo przykre dane, które pokazują drastyczny wzrost przypadków prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Jeszcze w 2020 r. było ich niewiele ponad 800. To przyrost o 150 proc. Te dwa tysiące prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, dwa tysiące złamanych serc rodziców i wreszcie około dwóch tysięcy osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów naszego społeczeństwa, ponieważ reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego” – komentuje Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace.

Petycja do MEN i MZ

Najmłodsze osoby targające się na swoje życie były w przedziale wiekowym 7-12 lat. Takich sytuacji było np. pięć w województwie małopolskim oraz siedem w województwie dolnośląskim. Wiadomo, że dwie osoby w takim przedziale wiekowym zmarły. To przypadki z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Do najczęstszych przyczyn wskazywanych przez niektóre komendy należały problemy rodzinne, mobbing w środowisku szkolnym oraz zaburzenia psychiczne.

Aktywiści kierują petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy ona wprowadzenia spójnego programu prewencji, zawierającej takie elementy jak: psychoedukacja, obecność oraz dostępność psychologa w każdej szkole, szkolenia dla kadr pedagogicznych, tworzenie zespołów interwentów kryzysowych, system rozpoznawania i reagowania myśli samobójczych. Potrzebne są też skuteczne działania w ramach postwencji.

źródło: Medexpress.pl