Skrót informacji
„Pilotaż przeglądu lekowego okazał się bardzo dużym sukcesem w skali myślenia o nowym świadczeniu zdrowotnym, które miałoby zmienić koncepcję zawodu farmaceuty” – oceniła trwający od ubiegłego roku projekt jego koordynatorka, dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, o czym informuje serwis Medexpress.pl. W pilotażu wzięło udział 75 farmaceutów, którzy dokonali 850 przeglądów lekowych.
„Ponad 80 proc. pacjentów po przeglądzie lekowym zgłasza poprawę samopoczucia. Mamy bardzo pozytywny odzew ze strony lekarzy, którzy stanęli do dialogu z farmaceutą i istotny statystycznie spadek natężenia wielolekowości. To szansa na optymalizację leczenia i poprowadzenie pacjenta za rękę przez system ochrony zdrowia” – ocenia dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska.
„Przegląd lekowy może być bardzo ważnym narzędziem optymalizacji. Nadmierne używanie leków prowadzi do dodatkowych problemów medycznych. Pacjenci, którzy mają dużo różnych chorób stykają się z różnymi lekarzami, a każdy z nich widzi tylko swój wycinek. Należy spojrzeć na to parasolowo i dojrzeć interakcje” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, specjalista geriatrii i medycyny paliatywnej, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
O 150 procent więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży
NFZ: 3,6 mld zł więcej w budżecie na świadczenia zdrowotne