Nowość!
Skrót informacji
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem (4.02) Komisja Europejska opublikowała najnowsze raporty dotyczące sytuacji związanej z nowotworami w państwach członkowskich UE, Norwegii i Islandii – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Z danych za 2025 r. wynika, że wskaźniki przeżywalności pacjentów z rakiem wciąż rosną, ale nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej i leczenia pozostają poważnym wyzwaniem.
Chociaż wskaźniki przeżycia pacjentów z rakiem wzrosły, a śmiertelność zmniejszyła się o 12 proc., liczba zachorowań na nowotwory wzrosła o 24 proc. Wzrost ten wymaga dalszych działań w zakresie rehabilitacji oraz poprawy jakości życia osób, które przeżyły chorobę nowotworową. Ponad połowa przypadków nowotworów dotyczy czterech głównych typów: raka jelita grubego, płuc, prostaty i piersi, z których rak piersi jest najczęstszy wśród kobiet, a rak prostaty wśród mężczyzn.
Nadal istnieją ogromne nierówności, zwłaszcza w krajach o niższych dochodach oraz wśród osób z niższym poziomem wykształcenia. Najwyższe wskaźniki umieralności z powodu raka występują u mężczyzn, co podkreśla konieczność dalszej walki z nierównościami w dostępie do opieki zdrowotnej.
Choć w Unii Europejskiej poprawił się stan zdrowia związany z paleniem papierosów i spożyciem alkoholu, otyłość staje się rosnącym zagrożeniem. Ponad połowa dorosłych obywateli UE zmaga się z nadwagą, co stanowi poważne ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
W wielu krajach UE odnotowano spadek liczby badań przesiewowych w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy. To sygnał, że konieczne są większe inwestycje w edukację społeczną i organizację badań profilaktycznych.
Komisja Europejska nie zwalnia tempa w walce z rakiem. Zgodnie z europejskim planem, właśnie opublikowano pierwszą oficjalną wersję systemu jakości usług onkologicznych w zakresie raka piersi. Program ma na celu zapewnienie jednolitych standardów leczenia, od diagnozy po leczenie i wsparcie po zakończeniu terapii.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, komisarz Várhelyi poprowadzi dialog z młodymi osobami, które pokonały nowotwór, oraz z młodymi specjalistami. Spotkanie to będzie okazją do wymiany poglądów na temat polityki zdrowotnej UE oraz omówienia, jak lepiej dostosować ją do potrzeb pacjentów i osób, które przeżyły chorobę.
W nadchodzących dniach Komisja przedstawi przegląd postępów w realizacji Europejskiego Planu Walki z Rakiem, który został uruchomiony w lutym 2021 roku. Ocena pokaże, że plan jest skutecznie wdrażany, a jego kluczowe cele są nadal aktualne. Dalsze wdrażanie tego planu pozostaje kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów z nowotworami w całej UE.
Webinar 3. Modele przeglądów lekowych i dostępne szablony IPOF. Który wybrać i jak go zastosować? – cz.1 (NOWE WIDEO!)
Rekomendacje NIL w sprawie zmiany zasad ustalania poziomu odpłatności leków na recepcie