Nowe obostrzenia – co nas czeka od soboty?

 3 minuty

mezczyzna w garniturze na tle interaktywnego wykresu

W związku z tym, że jesteśmy w trakcie trzeciej fali koronawirusa, a pandemia wciąż przybiera na sile, rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń – informuje Onet.pl. Będą one obowiązywały od soboty 20 marca do soboty 9 kwietnia. Jak zmieni się sytuacja w kraju i co czeka nas w najbliższych dniach?

„Jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej. Dynamika zachorowań przyspiesza w ostatnich dniach – mówił podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. „To oznacza, że mimo że byliśmy w zeszłym tygodniu na poziomie ponad 20 tys., to wcale tempo nie maleje, ale III fala przyspiesza i musimy podjąć zdecydowane kroki” – dodał.

„Główną przyczyną, i trzeba to powiedzieć wyraźnie, takiego przyspieszenia pandemii, jest brytyjski wariant koronawirusa” – przekazał minister zdrowia. „Świeże dane mówią, że ten udział procentowy brytyjskiej odmiany w zakażeniach osiągnął 52 proc. Ten wzrost jest szalenie dynamiczny, jak popatrzymy wstecz. Te początkowe udziały były na poziomie 5 proc. Później przyrastało to” – dodał minister. „Ten wirus wypełnia przestrzeń i wypiera też w pewnym sensie inne mutacje” – wyjaśnił.

Pełna lista nowych obostrzeń
Od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju będą obowiązywać nowe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Dodatkowo w klasach 1-3 od 20 marca do 9 kwietnia powraca nauka zdalna. Po tym okresie możliwy jest powrót do nauczania hybrydowego. Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą one funkcjonować.

Adam Niedzielski zaapelował także do pracodawców, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną, żeby ograniczyć transmisję wirusa. „To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy” – zaznaczył szef MZ, ogłaszając lockdown w całym kraju.

źródło: Onet.pl