NFZ oznakuje apteki sprzedające pigułki „dzień po”

 3 minuty

apteki-w-lipcu-2023

NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wprowadza system oznakowania aptek, które biorą udział w pilotażowym programie dotyczącym pigułki „dzień po”. Naklejki wkrótce trafią do każdej z nich – przekazał w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pigułka „dzień po” – założenia pilotażu

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br. Do tej pory zgłosiło się do niego 1050 aptek (z ponad 12 tys. działających w Polsce). Jeszcze przed startem samorząd aptekarski zgłaszał wątpliwości dotyczące dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę „dzień po”.

Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program zakłada, że tabletkę „dzień po” farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz).

Farmaceuci sygnalizowali obawy, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem. W efekcie zgłoszenia aptek do programu napływały wolno, a pacjentki nie miały zbyt wielu miejsc, w których mogłyby otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną.

NFZ zapewnił, że nie będzie kar za odmowę wydania tabletki „dzień po” osobie niepełnoletniej. To miało przekonać farmaceutów do dołączenia do pilotażu.

Oznakowanie aptek uczestniczących w pilotażu

Następnie, aby wypromować program, resort zdrowia zlecił Funduszowi przygotowania aktualizowanej mapy z aptekami biorącymi udział w programie (znajduje się pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach). Kolejnym krokiem jest oznakowanie tych aptek.

NFZ przekazał w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracował oznakowanie, które zostało pozytywnie ocenione przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

„Po ocenie GIF przekazaliśmy oznakowanie do aptek. Była to wersja do samodzielnego druku przez farmaceutę. Jednocześnie trwała produkcja oznakowania w formie naklejki. Materiały te już wkrótce trafią do każdej apteki, która podpisała umowę z NFZ na realizację pilotażu” – poinformowała Marta Popek z biura komunikacji centrali Funduszu. (PAP)

***

Czytaj także:
Ponad 1050 aptek w pilotażowym programie sprzedaży pigułki dzień po
NFZ opublikował wykaz i mapę aptek, które będą sprzedawały pigułkę „dzień po”

źródło: PAP