Ponad 1050 aptek w pilotażowym programie sprzedaży pigułki dzień po

 3 minuty

recepta-obywatel-ue

Już ponad 1050 aptek zostało zgłoszonych do pilotażowego programu sprzedaży antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki dzień po. Około 700 ma podpisane umowy – poinformowała w czwartek 6 czerwca br. Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna.

Apteki w pilotażu programu MZ

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja tego roku. Szefowa resortu zdrowia pytana była w TVN24 o to, ile aptek przystąpiło do programu.

„Mamy ponad 1050 aptek zgłoszonych, (…) ok. 700 to są już podpisane umowy” – powiedziała Leszczyna. Podkreśliła, że to najnowsze dane. Jednocześnie przyznała, że jeśli chodzi o rozłożenie w kraju aptek, które zgłosiły się do programu to ono „nie jest precyzyjne”.

Odniosła się do stwierdzenia, że „najwięcej aptek, które mają podpisane umowy jest wokół Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy”.

„To jest zrozumiałe, duże miasta, duże apteki, ale ja sprawdzałam. Mamy Tarnów, mamy Lublin, mamy Białystok – jest też ściana wschodnia” – powiedziała.

W jej ocenie dostępność pigułki jest i będzie coraz większa. „Myślę, że tysiąc aptek przez pierwszy miesiąc to wcale nie jest mało. Liczę na kolejne. Dzisiaj nawet rozmawiałam z prezesem izby farmaceutycznej. Powiedział, że będzie (…) coraz więcej” – zaznaczyła Leszczyna. „Ja się bardzo z tego cieszę” – dodała.

Założenia pilotażu

Zgodnie z rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15. roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. W praktyce pigułki dzień po będą sprzedawane na receptę farmaceutyczną dopiero, gdy apteki przejdą formalności związane z włączeniem do programu. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r. Listy aptek, w których są dostępne pigułki, publikują oddziały NFZ.

W aptekach, które przystąpiły do programu, farmaceuta (mający minimum rok doświadczenia zawodowego) może wystawić receptę farmaceutyczną na pigułkę, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu (hamuje lub opóźnia owulację, zapobiegając zapłodnieniu).

Wydanie leku ma poprzedzać przeprowadzony w osobnym pomieszczeniu przez farmaceutę wywiad z pacjentką. Jej wiek weryfikowany będzie na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego raz w miesiącu. Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki.

Jednocześnie z pilotażem dla aptek funkcjonują przepisy umożliwiające wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną przez lekarza dla osób powyżej 15 lat. (PAP)

źródło: PAP