NFZ ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Fundusz

 2 minuty

nfz-cyberprzestepcy

W Internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści próbują podszywać się pod NFZ m.in. oferując rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia – alarmuje Fundusz.

Uwaga na cyberprzestępców!

Oszuści – jak ostrzega Fundusz – chcą wyłudzić dane osobowe i numer karty debetowej lub kredytowej.

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek podkreśla, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje kart ubezpieczenia, nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.

Dyrektor Florek ostrzega, że cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek NFZ. Na fałszywych stronach NFZ można przeczytać o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty. Pojawił się też internetowy formularz, przez który oszuści chcą pozyskać dane osobowe, np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu, a w kolejnym kroku także numer karty kredytowej lub debetowej.

NFZ zaleca kontakt w razie wątpliwości

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że oficjalna strona internetowa Funduszu jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/.

„To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji” – zaznacza Florek.

NFZ radzi, by nie klikać w linki (w Internecie, w wiadomości SMS, czy w komunikatorze internetowym), gdy nie ma pewności, że strona, do której prowadzą jest bezpieczna.

„W razie wątpliwości zawsze prosimy o kontakt z nami przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub powiadomienie najbliższej jednostki policji” – zaleca Paweł Florek z NFZ. (PAP)

źródło: PAP