Aktualności

12.04.2024

2 minuty

MZ chce jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich zawodów medycznych

Skrót informacji

Ministerstwo Zdrowia chce utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Ma to, jak uzasadnia resort, zapewnić jednolity, wysoki standard szkoleń. Projekt w tej sprawie trafił w czwartek do konsultacji.

Kształcenie podyplomowe medyków


Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Aktualnie zadania dotyczące kształcenia podyplomowego zawodów medycznych są realizowane przez dwa podmioty. Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Natomiast kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP).

Konsolidacja zawodów medycznych


Resort zdrowia, który jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu, podnosi, że odrębne funkcjonowanie dwóch jednostek zajmujących się kształceniem podyplomowym zawodów medycznych jest problematyczne w dobie konieczności konsolidacji wszystkich zawodów medycznych oraz zapewnienia ich współpracy.

„Zmieniające się potrzeby w zakresie jakości, dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego pielęgniarek i położnych w odniesieniu do potrzeb epidemiologicznych i zmian demograficznych w społeczeństwie wymagają podjęcia działań mających na celu zapewnienie pielęgniarkom i położnym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju, analogicznych jakie mają przedstawiciele innych zawodów medycznych” – wskazano w uzasadnieniu. Dlatego też projekt zakłada likwidację CKPPiP i przeniesienie realizowanych przez tę jednostkę zadań do CMKP. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

NFZ ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Fundusz

Następny artykuł

Fundusz przypomina zasady leczenia uzdrowiskowego dzieci i młodzieży w ramach NFZ

Polecane dla Ciebie

Szkolenia