Aktualności
Nadchodzą zmiany w POZ
3 minuty

Szef resortu zdrowia zapowiedział reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Ma w sposób zasadniczy zwiększyć zakres profilaktyki i diagnostyki oraz wdrożyć opiekę koordynowaną – informuje serwis Politykazdrowotna.com.
Rewolucja w POZ już od 1 lipca
Założenia reformy systemu POZ, która ma rozpocząć się już 1 lipca i potrwać przez najbliższe pół roku, są następujące:
- zwiększenie zakresu profilaktyki;
- zmianę filozofii płacenia za usługi;
- zmianę sposobu prowadzenia osób przewlekle chorych;
- zwiększenie zakresu diagnostyki;
- wzmocnienie roli opieki koordynowanej.
„Jest to fundamentalna zmiana funkcjonowania POZ” – wyjaśnia minister Adam Niedzielski. „Pacjenci i lekarze oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych, a także zmiany sposobu finansowania tych badań. Nie będą już finansowane w ramach tzw. stawki kapitacyjnej, czyli ryczałtowego płacenia za pacjenta, tylko za konkretne wykonane badania na zasadzie „fee for service”. Pozwoli to zmienić strukturę, która w przekonaniu wielu pacjentów sprawiała, że opieka nie była sprawowana w sposób optymalny.
Profilaktyka fundamentem świadczeń
Według ministra zdrowia profilaktyka powinna być fundamentem całej piramidy świadczeń, która pozwoli na jak najdłuższe utrzymywanie się w dobrym zdrowiu i jak najrzadsze korzystanie z pomocy lekarskiej.
Kolejnym założeniem zmian w sposobie funkcjonowania POZ było poszerzenie kompetencji lekarzy POZ w leczeniu chorób przewlekłych.
„Wprowadzamy między innymi konsultacje między lekarzem POZ a specjalistą, które będą usprawniać proces leczenia i powodować, że pacjent nie będzie musiał krążyć po całym systemie” – wyjaśnił szef resortu zdrowia.
Skuteczne leczenie bez ryzyka powikłań
Do założeń reformy odniosła się także prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
„Każda złotówka wydana na profilaktykę to kilkukrotnie więcej zaoszczędzone potem na diagnostyce i leczeniu” – przekonywała. „Wiele chorób wykrytych wcześnie to choroby albo uleczalne albo możliwe do skutecznego leczenia bez ryzyka rozwoju powikłań.”
Pierwsze zmiany w ramach reformy POZ mają wejść w życie już 1 lipca br., natomiast część dotycząca opieki koordynowanej w wybranych jednostkach chorobowych rozpocznie się jesienią.
***
Przeczytaj również:
Resort zdrowia podda analizie wpływ pandemii na zdrowie Polaków
„Profilaktyka 40 Plus” w nowej odsłonie
źródło: Politykazdrowotna.com