MZ zmieniło przepisy ws. trzeciej dawki – dłuższa lista uprawnionych

 2 minuty

aptekarze w maskach i przylbicach

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało przepisy dotyczące trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 – informuje serwis Rynekzdrowia.pl. Do jej przyjęcia uprawnione są nie tylko osoby wykonujące zawody medyczne, ale również pracownicy zawodów niemedycznych, a także studenci określonych kierunków.

Jak donosi Rynekzdrowia.pl, resort zaktualizował we wtorek komunikat MZ w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową, uzupełniającą schemat podstawowy. Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu. Mogą ją otrzymać osoby, które ukończyły 50. r.ż. i pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem.

Kto jest uprawniony do przyjęcia III dawki?

Środowiska uprawnionych do przyjęcia szczepienia pracowników ochrony zdrowia – jak zaznacza MZ – nie należy ograniczać wyłącznie do określonej w ustawie grupy zawodów medycznych. Resort podał, że do przyjęcia szczepienia uprawnieni są również pracownicy zatrudnieni w szeroko pojętej opiece zdrowotnej (niezależnie od formy zatrudnienia), wykonujący zawody niemedyczne, w tym personel pomocniczy czy administracyjny placówek leczniczych, np. rejestratorki czy salowe, pod warunkiem że charakter wykonywanej przez nich pracy polega na bezpośrednich kontaktach z pacjentem lub z materiałem zakaźnym SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych.

Uprawnieni do przyjęcia szczepienia dawki przypominającej są również uczniowie szkół i studenci uczelni, którzy podczas praktycznych zajęć dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przypominającą dawkę należy podać nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepionką do realizacji szczepienia przypominjącego jest Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson) zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

źródło: Rynekzdrowia.pl