MZ chce przedłużyć program „Profilaktyka 40 plus”

 2 minuty

profilaktyka-40-plus

We wtorek do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 plus”. Projekt zakłada przedłużenie trwania pilotażu o kolejne sześć miesięcy.

Wydłużenie programu o kolejne 6 miesięcy

Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego „Profilaktyka 40 plus” o kolejne 6 miesięcy, tj. do 31 grudnia 2024 r.

Projekt rozporządzenia zakłada rezygnację z możliwości korzystania z infolinii. Wprowadza też przepis przejściowy. Zgodnie z nim od 1 lipca 2024 r. przydzielanie pacjentowi terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej w ramach pilotażu może odbywać się na zasadach obowiązujących do 30 czerwca 2024 r. z wyjątkiem możliwości dokonania centralnego zgłoszenia w ramach centralnej elektronicznej rejestracji za pośrednictwem infolinii.

Dla kogo program „Profilaktyka 40 plus”

Z programu „Profilaktyka 40 plus” może skorzystać każdy, kto skończył 40 lat, nie korzystał wcześniej z programu lub skorzystał z niego, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w jego ramach oraz uzupełnił ankietę na internetowym koncie pacjenta (IKP) lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie bądź w aplikacji mojeIKP.

Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. W pakietach badań są m.in. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi i próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP. (PAP)

źródło: PAP