Medyczna marihuana za rok w polskich aptekach

 2 minuty

źródło:  Rynekaptek.pl / „Gazeta Wyborcza”

W połowie przyszłego roku polscy pacjenci będą mogli nabyć leki z konopi – informuje „Gazeta Wyborcza”, którą cytuje Rynekaptek.pl. 29 czerwca br. Senat przyjął ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przepisy zakładają, że każdy lekarz w Polsce (za wyjątkiem weterynarzy) będzie mógł wystawić receptę na lek z marihuany. Poprawką senatorów zajmie się teraz Sejm.

Leki pojawią się w polskich aptekach dopiero za mniej więcej rok, bo tyle zajmie zorganizowanie dystrybucji. Jak twierdzą eksperci lecznicze możliwości konopi są duże. Marihuanę można stosować m.in. u chorych na nowotwory, stwardnienie rozsiane, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, choroby układu odpornościowego i padaczkę oporną na leki. Odbiorców może być nawet 1 mln.

Konopie w postaci suszu i ekstraktu do aptek będą mogły sprowadzać firmy farmaceutyczne mające na to urzędową zgodę. Pacjent będzie mógł wykupić w aptece lek w postaci suszu, kropli, czopków czy oleju z kilkudziesięcioprocentową zawartością THC. Stężenie określi lekarz. Leki nie będą refundowane. Jak szacują eksperci, gram medycznej marihuany może kosztować 50-60 zł. Miesięczna terapia to 1,5-2 tys. zł.