Łysienie mężczyzn – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

 7 minut

Skupmy się jednak na najpowszechniejszej odmianie łysienia u mężczyzn, mianowicie łysieniu androgenowym. Celem leczenia łysienia męskiego jest zahamowanie utraty włosów, pogrubienie łodyg włosowych, wydłużenie fazy aktywnej wzrostu włosa tzw. anagenu i odwrócenie procesu ścieńczenia i miniaturyzacji mieszków i łodyg włosowych.

Wśród leków mających udowodnioną skuteczność w łysieniu androgenowym wymienia się minoksydyl stosowany zewnętrznie oraz finasteryd w postaci tabletek przyjmowanych ogólnie. Obydwa leki są skuteczne poparte licznymi badaniami klinicznymi. Przynoszą one względną poprawę, ale już nie przywrócą włosów z okresu młodości sprzed łysienia. Dzieje się tak dlatego, że czynnik hormonalny androgenowy oddziałuje każdego dnia i w związku z tym trudno go całkowicie zlikwidować.

Metody stosowane przy łysieniu androgenowym wykorzystują wpływ na przemianę hormonów męskich w mieszkach oraz wpływ na pobudzenie metabolizmu włosów i zmniejszenie stanu zapalnego. Metody pobudzające metabolizm mieszków włosowych obejmują zabiegi (lampy LED, ostrzykiwanie owłosionej skóry głowy autologicznym osoczem bogatopłytkowym, gotowymi koktajlami do mezoterapii lub peptydami biomimetycznymi), suplementację mikroelementów i witamin oraz pielęgnację wspomagającą substancjami odżywczymi i łagodzącymi podrażnienia. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ minoksydyl zawieszony w roztworze alkoholowym może drażnić i stymulować stan zapalny głowy. Z myślą o wypadających i cieniejących włosach u mężczyzn w przebiegu łysienia androgenowego powstały liczne kosmetyki, które pielęgnują i pobudzają metabolizm mieszków włosowych. Niektóre z nich mają złożony i uzasadniony skład o wielokierunkowym działaniu na skórę owłosioną i mieszki włosowe. Występują w formie szamponów, odżywek, wcierek czy lotionów. U mężczyzn z łysieniem androgenowym, cienieniem włosów, przerzedzeniem, łupieżem czy łojotokiem warto jest regularnie stosować odpowiednio dedykowane kosmetyki, które zawierają:

  • związki łagodzące i kojące o działaniu przeciwzapalnym, jak d-pantenol, polifenole roślinne, pochodne alfa-glukanu zmniejszające świąd i złuszczanie,
  • związki pobudzające mieszki włosowe do wzrostu obecne w wielu uznanych produktach na wypadające włosy, tj. tlenek diaminopirymidyny nazywany Kopexilem, który jest pochodną minoksydylu,naturalne związki hamujące miejscową przemianę androgenów zawarte w palmie sabałowej,
  • związki pobudzające ukrwienie i metabolizm mieszków włosowych jak kofeina, biotyna, mentol,
  • związki regulujące prawidłowy skład mikroflory skóry jak biolin.

Takie produkty do codziennej pielęgnacji są dobrze tolerowane, a podczas ich regularnego stosowania włosy mogą ulec zagęszczeniu (poprzez zwiększenie ilości łodyg włosowych, wypełnienie pustych mieszków włosowych, pojawienie się włosów grubszych i odrost włosów w przerzedzonych zakolach). Kosmetyki te mają właściwości pielęgnacyjne, które sprawiają, że skóra owłosiona staje się gładka, pozbawiona złuszczania i napięcia, a włosy nie elektryzują się i łatwo można nadać im kształt fryzury.

Produkty te niewątpliwe stanowią rozwiązanie pielęgnacyjne powstałe z myślą o mężczyznach i ich typach łysienia, wspomagające leczenie łysienia androgenowego i regulujące inne niedoskonałości skóry owłosionej głowy.

Strony: 1 2