Kaszel u dziecka – jak dobrać syrop?

 7 minut

autorka: lek. med. Magdalena Wołoszko
pediatra

Co to jest kaszel?
To odruch obronny organizmu, który oczyszcza i ułatwia pozbywanie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny bądź ciała obcego. Kaszel miewa różne przyczyny, stąd do jego leczenia używa się różnych leków. W połączeniu z katarem, gorączką, chrypką i ogólnym złym samopoczuciem daje klasyczne objawy przeziębienia. W okresie jesienno-zimowym kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych będących przyczyną zgłaszania się z dzieckiem po poradę do farmaceuty lub lekarza.

Jakie są rodzaje kaszlu?
Podczas infekcji dróg oddechowych kaszel może być suchy, męczący, bez odkrztuszania bądź mokry, wilgotny, z odkrztuszaniem. Rzadziej zdarza się tzw. kaszel szczekający będący objawem zapalenia krtani. Wizyta u lekarza pomaga rodzicowi rozwiać wątpliwości, z jakim rodzajem kaszlu zmaga się jego dziecko. Zastosowanie właściwego leczenia prowadzi do możliwie najszybszego wyzdrowienia dziecka.

Jak odpowiednio dobrać syrop na kaszel dla dziecka?
Kaszel u dzieci i młodzieży może mieć wiele przyczyn. Aby dobrać właściwe leczenie, należy nie tylko prawidłowo rozpoznać rodzaj kaszlu, ale i jego przyczynę. W większości przypadków kaszel u dzieci w okresie grypowym jest objawem przeziębienia, czyli infekcji wirusowej dróg oddechowych. Wówczas wraz z kaszlem pojawia się gorączka, ból gardła i wodnisty katar. Inne przyczyny kaszlu to alergia, w której kaszel bywa całoroczny lub podrażnienie dróg oddechowych. Kaszel podczas infekcji dróg oddechowych jest wyrazem toczącego się stanu zapalnego, który może dotyczyć gardła, krtani, oskrzeli lub płuc. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty. Jednym z nich jest preparat fenspirydu, który ze względu na unikalny mechanizm działania (przeciwzapalne w drogach oddechowych) może być podawany zarówno przy kaszlu suchym jak i mokrym, w każdej fazie zakażenia dróg oddechowych, co odróżnia go od innych leków na kaszel.

Strony: 1 2 3