Nowość!
Skrót informacji
30 kwietnia 2024 r. opublikowano rozporządzenie w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne[1], na mocy którego farmaceuci są zobowiązani do ustawicznego rozwoju zawodowego. Zgodnie z regulacjami w pięcioletnim okresie edukacyjnym muszą uzyskać określoną liczbę punktów edukacyjnych, z czego część z nich musi pochodzić z udziału w kursach doskonalących zakończonych egzaminem. Pozostałe punkty można zdobywać w ramach szeroko pojętego samokształcenia, które uwzględnia różnorodne formy rozwijania wiedzy i umiejętności zawodowych.
Zdobywanie wymaganej liczby punktów edukacyjnych dla farmaceutów należy do obowiązku ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych farmaceutów.
Według rozporządzenia Ministra Zdrowia „ (…) dopełnienie przez osobę wykonującą dany zawód medyczny obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego polega na uzyskaniu w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym dalej «edukacyjnym», co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach ustawicznego rozwoju zawodowego, w tym 120 punktów edukacyjnych za udział w kursie doskonalącym, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy[2].
Farmacja dzieli punkty edukacyjne na dwa typy. Są to:
Punkty, których zdobycie powinno być potwierdzone testem weryfikującym wiedzę farmaceuty, powszechnie nazywa się twardymi. Z kolei za punkty miękkie uznaje się te, które zostały uzyskane w ramach szkoleń niezakończonych egzaminem[3].
Warto dodać, że punkty twarde dla farmaceutów są do zdobycia także przez Internet. Oferta kursów internetowych, dzięki którym można je uzyskać, jest stale poszerzana. Punktowane szkolenia dostępne są w formie webinarów oraz e-learningów. Realizując kolejne kursy, farmaceuci zdobywają oraz stale rozwijają potrzebną wiedzę, aby jeszcze lepiej wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Koszt za kurs ponosi farmaceuta.
Nowe przepisy dokładnie określają formy samokształcenia, które umożliwiają farmaceutom zdobywanie punktów edukacyjnych. Są to aktywności, które nie zawsze wymagają formalnego nadzoru, ale wnoszą znaczący wkład w rozwój kompetencji zawodowych.
W szczególności samokształcenie obejmuje, m.in.[4]:
Praca w branży farmaceutycznej wymaga ciągłego doskonalenia się, ponieważ wiedza branżowa wciąż się zmienia. Ponadto osoba mająca kontakt z farmaceutą wymaga, aby posiadał możliwie najlepszą wiedzę na temat preparatów, którymi zarządza. Bardzo często pacjenci pytają o konkretne leki, chcąc uzyskać szczegółowe informacje na temat ich składu czy zastosowania.
Niejednokrotnie farmaceuta jest osobą pierwszego kontaktu w obszarze zdrowia. Głównym więc celem obowiązku edukacji farmaceutycznej jest możliwe najlepsze wykształcenie pracowników aptek, aby posiadali niezbędną wiedzę do pracy w zawodzie. Farmaceuta powinien posiadać odpowiednie kompetencje, aby móc z sukcesem edukować pacjenta, który często przychodzi do niego po pomoc.
Farmaceuci odgrywają jedna z najważniejszych ról w zapewnieniu pacjentom bezpiecznego stosowania lekarstw i innych produktów aptecznych. Spoczywa więc na nich duża odpowiedzialność. Dzięki odpowiedniej edukacji lepiej wypełniają swoje obowiązki, mają większą wiedzę na temat lekarstw, ich dawkowania czy skutków ubocznych.
Warto podkreślić, że dla farmaceutów kształcenie nie kończy się na ukończonych studiach. Obowiązek stałego poszerzania wiedzy jest narzucony przez ustawę Prawo farmaceutyczne, która nakazuje cykliczną aktualizację ich merytorycznych zasobów.
***
Weryfikacja merytoryczna: lek. med. Bartłomiej Śmieszniak
Realizacja recept – jak liczyć okres 90 dni?