Gyrotonic – drżyjcie rozleniwione mięśnie!

 4 minuty

Gyrotonic – to system ćwiczeń, który łączy elementy tai-chi, jogi, tańca, gimnastyki oraz pływania. Główny elementem treningu bazuje na kontroli rytmu oddechowego oraz zwiększaniu świadomości własnego ciała. Poprzez wykonywanie ruchów płynnych i skupienie uwagi na ćwiczeniach, odzyskuje się po wyczerpującym dniu pracy wewnętrzny spokój oraz równowagę. W Polsce jest nowością, ale na świecie – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – jest bardzo popularny. Gyrotonic najczęściej ćwiczą kobiety w ciąży, które chcą być w dobrej formie aż do rozwiązania, osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz ludzie, którzy wymagają rehabilitacji.

Jak działa maszyna?

Twórcą metody znanej w USA od kilkunastu lat jest Juliu Horvath, Węgier, który urodził się i mieszkał w Rumunii. Opracował ją 30 lat temu, gdy liczne kontuzje oraz silne bóle kręgosłupa spowodowane zwyrodnieniami (był zawodowym tancerzem i solistą między innymi w New York City Opera oraz The Huston Ballet) nie pozwoliły mu na kontynuację kariery baletowej. Wówczas to rozpoczął pracę nad własnym systemem ćwiczeń, co pozwoliło na otwarcie profesjonalnego studia White Cloud, gdzie rozpoczął również pracę nad stworzeniem pierwszych maszyn do gyrotoniku.

Gyrotonic porusza ciało w siedmiu naturalnych płaszczyznach ruchu kręgosłupa: skłony w przód, w tył, w lewo, w prawo, następnie skręt w lewo, w prawo i ruch okrężny. Urządzenia składające się na gyrotonic naśladują ruchy, jakie wykonujemy w wodzie lub przy pływaniu, a więc odciążają ciało. Ćwiczenia, mimo że zmuszają do pracy różne partie mięśni, nie są bolesne.

Maszyna do gyrotoniku składa się z kilku urządzeń. Podstawowa, tzw. Wieża, jest zbudowana z drewna i skóry oraz systemu ciężarków, lin i bloczków. W ćwiczeniach przydatny jest również gyrotroner, czyli platforma pomocna przy rehabilitacji kręgosłupa, stawów barkowych, łokci i nadgarstków. Ćwiczący mogą również korzystać z deski do ćwiczeń rozciągających oraz drabinki do gimnastyki nóg.

Co dają ćwiczenia gyrotonic?

Przede wszystkim pozwalają utrzymać ruchomość wszystkich stawów. I jak twierdzi instruktor, nawet osoby, które nigdy się nie gimnastykowały, są w stanie odbudować masę mięśniową oraz elastyczność stawów. Aby osiągnąć cel należy ćwiczyć przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu po jednej godzinie. Warto dodać, że gyrotonic jest idealnym systemem ćwiczeń dla osób cierpiących na zwyrodnienia kręgosłupa oraz wymagających rehabilitacji po urazach stawów i wiązadeł. Nie ma też przeciwwskazań do ćwiczeń dla kobiet w ciąży (oczywiście, jeśli lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę) oraz świeżo upieczonych mam, które chcą szybko powrócić do wymarzonej sylwetki i zrzucić zbędne kilogramy.

Trening odbywa się pod stałą opieką osobistego nauczyciela, który posiada aktualną licencję wydaną przez GYROTONIC® International Headquarters, Pennsylvania, USA. Zajęcia prowadzone są zgodnie z programem GYROTONIC® EXPANSION SYSTEM. Przed głównymi ćwiczeniami, tak jak w siłowni, obowiązuje każdego przynajmniej 10-minutowa rozgrzewka.

Przykładowy cennik:
– pojedyncza lekcja: 250 zł/1h
– lekcja w pakiecie 5 sesji: 230 zł/1h
– lekcja w pakiecie 10 sesji: 200 zł/1h
– lekcja wprowadzająca: 150 zł/1h

Więcej informacji można uzyskać oraz pokaz ćwiczeń obejrzeć pod adresem: www.fenikstf.pl

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej