W przypadku jarzębiny do celów zdrowotnych wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i owoce, które mają podobne zastosowanie. Kwiaty zbiera się zwykle na początku kwietnia, co ważne – w suche, słoneczne dni. Owoce z kolei najlepiej zbierać na przełomie października i listopada. To wówczas są w pełni dojrzałe.
Owoce suszy się w temp. 45 st. C. Surowe powodują zatrucia z uwagi na zawartość kwasu parasorbinowego. Kwas ów rozkłada się jednak podczas suszenia jarzębiny. Warto wiedzieć, że owoce, które uległy przemrożeniu, mają lepszy smak, tracą jednak swe właściwości.
Szklanką wody zalewamy 2 łyżki rozdrobnionych owoców (lub kwiatów). Podgrzewamy do wrzenia i pozostawiamy na małym ogniu przez pół godziny. Po tym czasie studzimy i odcedzamy. Tak przyrządzony odwar spożywamy trzy razy dziennie, po pół szklanki.
Nalewka
Do butelki z ciemnego szkła wsypujemy szklankę dojrzałych owoców jarzębiny i zalewamy ½ litra wódki. Pozostawiamy na dwa tygodnie. Następnie przelewamy samy płyn do odrębnej butelki. Pozostałe owoce ponownie zalewamy ½ litra wódki i znów odstawiamy na 14 dni. Po tym czasie odcedzamy płyn. Wlewamy obydwie – obecną i wcześniejszą – do rondla, dodajemy kilka łyżek miodu. Miksturę studzimy nieco i rozlewamy do mniejszych butelek, które przechowujemy chłodnym, ciemnym miejscu. Nalewka doskonale rozgrzewa w ziemne jesienno-zimowe wieczory, dobrze działa na trawienie.
Sok
Potrzebny będzie kilogram umytej jarzębiny, który rozgniatamy. Do rondla nalewamy jeden litr wody, dodajemy pół kilograma cukru i przelewamy rozgniecione owoce. Całość gotujemy przez 30 minut, mieszając, aż cukier całkiem się rozpuści. Następnie miksturę odcedzamy i przelewamy do butelek. Sok można spożywać nierozcieńczony, świetnie smakuje też z wodą mineralną i w herbacie.
Konfitura
Pół kilograma zebranej przed pierwszym mrozem jarzębiny myjemy i zalewamy ½ litra wrzątku. Zagotowujemy, przecedzamy i czynność powtarzamy. Jeśli owoce zebraliśmy po przymrozku, zalewamy jarzębinę wrzątkiem i zagotowujemy do wrzenia. Następnie przyrządzamy syrop z ½ litra wody i ½ kg cukru. Do syropu wsypujemy owoce i podgrzewamy przez kwadrans, aż jarzębina będzie szklista. Konfiturę przekładamy do słoików jeszcze gorącą i mocno zakręcamy. Będzie doskonałym dodatkiem do deserów, czekolady i herbaty. Ponieważ ma wytrawny, nieco gorzkawy smak, wspaniale pasuje do pleśniowych serów i mięs.
Fotografia cyfrowa dla opornych
Gyrotonic - drżyjcie rozleniwione mięśnie!