Glinka dobra na wszystko

 5 minut

Kosmetyczne zabiegi z glinką znadują się w ofercie większości SPA i salonów odnowy biologicznej. Zawarte w niej minerały i mikroelementy rewelacyjnie działają na naszą skórę. Dobór odpowiedniej glinki zależy od rodzaju cery i ewentualnych schorzeń skórnych. W kosmetyce używa się glinki zielonej, żółtej, czerwonej, białej i różowej. Jej barwa zależy od zawartości jonów żelaza.

Kąpiel w białej glince

Biała glinka jest najrzadziej występującą glinką w przyrodzie i pochodzi z głębin Morza Śródziemnego. Jest polecana do pielęgnacji cery suchej, delikatnej, z dużą ilością zmarszczek. Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie możemy się oddać przyjemności kąpieli w białej glince. Taką ofertę ma na pewno SPA w Nałęczowie, w kompleksie Atrium obok zwykłego basenu znajduje się specjalny z białą glinką. Kąpiel trwa ok. 20 minut i podczas niej zachodzi wiele dobroczynnych dla naszej skóry reakcji – wapń i magnez wymieniają się z sodem i jonami amonowymi wytwarzanymi przez skórę, zapewniając jej głębokie oczyszczanie i uzupełnianie niedoborów. Glinka jednocześnie masuje nasze ciało, przywracając blask skóry, a kojący zapach olejków aromatycznych unoszących się w powietrzu odpręża umysł. Temperatura glinki (ok. 36-38 st.C) intensyfikuje działanie detoksykujące, ujędrniające i uelastyczniające skórę oraz stymuluje odnowę komórkową. 20-minutowy seans w basenie z białą glinką kosztuje 35 zł.

W białej glince możemy sie też wykąpać w Arka Medical SPA w Kołobrzegu. Co prawda nie ma tu specjalnego basenu, ale hotel oferuje 20-minutową sesję w ogromnej 6-osobowej wannie za 40 zł.

Jeśli zaś chcemy wykorzystać działanie glinki, ale zniechęcaja nas do tego podróże, wystarczy przejrzeć ofertę salonów kosmetycznych ze SPA.

– Nasz salon oferuje maskę z białej glinki na całe ciało. Zabieg wykonywany jest w specjalnej kapsule wzmacniającej działanie preparatu, po nim wykonywany jest hydromasaż. Co prawda nie mamy przyjemności zanurzenia się po szyję w nieprzezroczystej ciepłej mazi, ale efekt jest taki sam: skóra jest odżywiona, gładka, wręcz jedwabista, jędrna i taka pozostaje przez mniej więcej tydzień – opowiada Katarzyna Zięba, menedżerka jednego z salonów SPA w Warszawie.

Glinka zielona

Jeśli nie mamy czasu na specjalne wycieczki do SPA lub wizytę w gabinecie kosmetycznym, podobną kapiel możemy sobie zafundować w domu. Wystarczy kupić opakowanie zielonej glinki i sporządzony według przepisu na opakowaniu roztwór wlać do wanny. Czas takiej kąpieli nie powinien przekraczać jednak 20 minut.

Naturalna zielona glinka zawiera wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy potrzebne do stworzenia roztworu kąpielowego o właściwościach m.in. wody morskiej, która korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Szczególny wpływ mają mikroelementy zawarte w glince leżącej nad brzegiem morza, zwłaszcza jod, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Wapń wzmacnia odporność naszego organizmu oraz reguluje funkcje układu krwionośnego.
Magnez działa antystresowo, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Żelazo jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny. Krzem jest niezbędny dla zdrowia, jego niedobór powoduje usztywnienie stawów, aparatu ruchowego, podatność na urazy, miażdżycę, osłabienie pracy serca, powstawanie zmarszczek.
Glinkowa kąpiel w sposób naturalny oczyszcza i stymuluje proces regeneracji skóry, złuszcza martwy naskórek, oczyszcza z toksyn, niezdrowej mikroflory, poprawia ukrwienie, łagodzi stany zapalne, zapobiega rozstępom i zmniejsza widoczność już istniejących.

Glinka zielona stosowana jest również do wszelkich zabiegów wyszczuplajacych, modelujących ciało i antycellulitowych. Leczy również trądzik, wypryski i wrzody, ponadto regeneruje i odkaża zmęczoną skórę.

Inne kolory

Glinka czerwona jest wydobywana z pokładów gliny mineralnej z głębokości 25 m poniżej poziomu ziemi. Cały proces przygotowania glinki odbywa się ręcznie przy użyciu niemetalowych narzędzi i urządzeń, aby zachować jej cenne naturalne właściwości. Dodatkowo są one wzmacniane przez suszenie glinki na słońcu. Glinka czerwona łagodzi trądzik różowaty oraz uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu. Szczególnie dobrze działa na cerę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą.

Glinka różowa (mieszanka glinki czerwonej i białej) ma zastosowanie głównie w pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Ma właściwości zabliźniające, dezynfekujące i wygładzające. Działa kojąco, oczyszczająco, odtruwająco, zapobiega także utracie wody przez skórę.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej