Flamenco na zdrowie

 3 minuty

W zajęciach choreoterapeutycznych (terapia tańcem) może brać udział każdy. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności tanecznych. Liczy się zapał i energia. Nie ma też restrykcyjnych ograniczeń dotyczących wieku czy stanu zdrowia uczestników zajęć. – Podczas treningów tanecznych, pozwalam mojemu ciału zharmonizować zarówno ciało, jak i umysł – mówi Renata Reguła, tańcząca flamenco od 3 lat. Tancerze z Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii (czyli terapii tańcem) zaznaczają, że chodzi tu o ruch autentyczny, świadomy, wypływający prosto z wnętrza i z ciała. We flamenco jest to np. tupanie i tańce w kręgu. – Leczenie tańcem jest związane z relaksem, głębokim odprężeniem, miejscem, gdzie można w sposób bezpieczny uwolnić stłumione emocje – dodaje.

Ognisty taniec

W tańcu flamenco znaczącą rolę odgrywa rytm i intuicja. Tancerz porusza się dostojnie i pewnie. Ruchy dłoni i rąk przypominają rozłożone skrzydła ptaka wzbijającego się do lotu. Sam taniec jest doskonałą kombinacją wolnych i dynamicznych ruchów, dzięki którym następuje rozładowanie złej energii. Flamenco pozwala się odprężyć. Dzięki lepszemu poznaniu własnego ciała pomaga także przezwyciężyć własne kompleksy. Poprzez taniec możemy walczyć z różnego rodzaju lękami i nerwicami. – Jeśli chcemy pozbyć się negatywnych emocji, możemy sobie potupać lub wykonywać ruchy rąk, aby wprawić się w pozytywny nastrój. Kiedy jesteśmy zmęczeni, sama muzyka może nam dodać siły – mówi Edyta Gworek, uczestniczka zajęć choreoterapeutycznych opartych na tańcu flamenco.

Parkiet zamiast leków

Kto nie wieży w jego leczniczą moc, niech spojrzy na dumne ruchy tancerek flamenco. Lekarze przyznają, że nawet jedna godzina w tygodniu spędzona na parkiecie przy żywiołowej muzyce flamenco nie tylko szybko może poprawić nastrój, ale też podnosi samoocenę, zwiększa pewność siebie i pozwala dostarczyć sporo energii tancerzowi. Flamenco ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, szczególnie na system krwionośny i oddechowy organizmu. Rozwija ponadto koordynację ruchową i samą elegancję ruchów. W dłuższym okresie regularne zajęcia taneczne pomogą uodpornić się na stres, który obniża odporność organizmu. Flamenco to również forma ruchu, która wspaniale pomaga spalać kalorie. Wzmacnia ponadto mięśnie rąk, nóg i grzbietu. Ma także zbawienny wpływ na kręgosłup.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej