Fitoterapia w trosce o prawidłowy poziom cukru we krwi

 6 minut

Jakie są najczęściej występujące objawy cukrzycy?
Do klasycznych objawów cukrzycy należą: poliuria (wielomocz), polifagia (zwiększony głód) oraz polidypsja (zwiększone pragnienie). Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia ostrości widzenia oraz zapach acetonu z ust chorego, spowodowany obecnością ciał ketonowych. Jeśli więc pacjent skarży się na nieustanne pragnienie, niezaspokojony głód, przemęczenie, utratę wagi, częste oddawanie moczu czy nieprzyjemny zapach z ust, powinniśmy mu zalecić wykonanie badania poziomu cukru we krwi.

Kiedy diagnozujemy cukrzycę?
Cukrzyca jest grupą schorzeń charakteryzujących się zwiększonym stężeniem cukru we krwi. Przyjmuje się, że jeśli u pacjenta występują objawy hiperglikemii i stężenie cukru zmierzone o dowolnej porze przekroczy 200 mg/dl, należy zdiagnozować cukrzycę. Diagnozuje się ją również, jeśli stężenie glukozy mierzone dwukrotnie na czczo wynosi 126 mg/dl i więcej lub jeśli stężenie to wynosi 200 mg/dl i więcej w drugiej godzinie po zastosowaniu testu doustnego obciążenia glukozą.

Fitoterapia w cukrzycy
Fitoterapia jest niezwykle ważnym elementem wspomagającym terapię cukrzycy. Należy pamiętać, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, a długotrwałe stosowanie wielu surowców roślinnych jest możliwe bez ryzyka wystąpienia poważnych działań  niepożądnych. Wydaje się, że surowce roślinne mające znaczenie w fitoterapii cukrzycy można podzielić na dwie grupy: zawierające związki o aktywności hipoglikemizującej oraz te, których działanie zapobiega rozwojowi powikłań cukrzycowych i pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia chorego. Do pierwszej grupy zaliczyć należy: owocnię fasoli zwyczajnej, liść borówki czernicy, znamiona kukurydzy czy wywodzące się z medycyny Dalekiego Wschodu liście morwy białej i gurmar. Do drugiej grupy należą głównie surowce bogate w związki o wybitnej aktywności antyoksydacyjnej, np. liść miłorzębu japońskiego.  Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie rośliny zawierają związki o aktywności antyoksydacyjnej, tak więc już sama dieta powinna być ich źródłem.

Z fitoterapii Dalekiego Wschodu
Medycyna chińska czy ajurwedyjska przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Coraz więcej surowców znanych dotychczas jedynie na Dalekim Wschodzie znajduje zastosowanie w fitoterapii europejskiej. Liście znanej od tysiącleci w Chinach morwy białej (Morus alba) zawierają 1-deoksynojirimycynę posiadającą aktywność hamowania sacharozy, maltazy i α-glukozydazy. Z kolei jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie Indii była Gymnema sylvestre. Jej liście, tzw. gurmar, zawierają saponiny triterpenowe pochodne dammaranu i oleananu. Zarówno liść morwy jak i gurmar są surowcami godnymi polecenia dla diabetyków. Trzeba jednak pamiętać, że fitoterapia cukrzycy powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem prowadzącym. W każdym przypadku diabetolog musi mieć świadomość, że pacjent przyjmuje preparaty na bazie roślin leczniczych i brać ten fakt pod uwagę przy opracowywaniu dawkowania leczenia podstawowego.

Strony: 1 2