Fale upałów mogą zaostrzać astmę u dzieci

 2 minuty

astma-dzieci-upaly

Coraz częściej pojawiające się fale upałów mogą powodować u dzieci ciężkie zaostrzenia astmy i komplikacje  wymagające pobytu w szpitalu – poinformowano podczas konferencji American Thoracic Society w San Diego.

Astma i upały

Objawy choroby płuc, takie jak duszność i świszczący oddech, są zwykle kojarzone z zimną pogodą. Aby lepiej zrozumieć wpływ wysokich temperatur, Morgan Ye z University of California w San Francisco (UCSF) i jej współpracownicy przeanalizowali elektroniczne dane pochodzące ze szpitali dziecięcych UCSF Benioff.

Wykorzystano dane dotyczące hospitalizacji z powodu astmy oraz adresy pacjentów, pozwalające ustalić warunki w miejscu zamieszkania. Naukowcy wykorzystali informacje od PRISM Climate Group z Oregon State University, aby uzyskać zapisy temperatury w domach pacjentów codziennie od czerwca do września w latach 2017-2020. Wyniki sugerują, że upalna pogoda powoduje częstsze wizyty w szpitalu dzieci chorych na astmę.

Analiza zakresu temperatur

Naukowcy zdefiniowali falę upałów na 18 różnych sposobów. Analizując zakres temperatur, jakie wystąpiły w badanych okresach – przyjęli, że za falę upałów uznaje się w górne 99 proc. zarejestrowanych temperatur, górne 97,5 proc. lub górne 95 proc. i tak dalej. Dla wszystkich definicji fal upałów wysokie temperatury wiązały się z wyższym średnio o 19 proc. prawdopodobieństwem przyjęcia dziecka chorego na astmę do szpitala w porównaniu z sytuacją, gdy nie było fali upałów.

Jak podkreśliła Ye, chociaż potrzebne są dalsze badania, upały mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia smogiem i ozonem, które mogą powodować zapalenie lub podrażnienie dróg oddechowych.

„Ponieważ w dalszym ciągu obserwujemy wzrost temperatury na świecie w wyniku zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka, możemy spodziewać się wzrostu problemów zdrowotnych w miarę dłuższych, częstszych i dotkliwszych fal upałów” – wskazała w swojej wypowiedzi dla „New Scientista”. (PAP)

źródło: PAP