Nowość!
Skrót informacji
Od 1 lipca 2025 r. pacjenci z nowotworami BRCA-zależnymi mogą wykonać badania genetyczne w trybie ambulatoryjnym – bez konieczności hospitalizacji. To ważne udogodnienie wprowadzono na polecenie Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi na postulaty ekspertów i organizacji pacjentów.
Badania molekularne z krwi są przeprowadzane w celu dobrania odpowiedniego schematu leczenia dla pacjenta onkologicznego. Pacjent zgłasza się do szpitala jedynie na pobranie krwi i tego samego dnia wraca do domu. Mutacje BRCA mają znaczenie nie tylko w przypadku raka piersi czy jajnika, ale także raka trzustki, jajowodu, otrzewnej oraz prostaty. Badania te usprawnią kwalifikację pacjentów do właściwych programów lekowych, niezależnie od tego, czy pacjent zostanie do niego ostatecznie włączony.
Nowe przepisy poszerzają także dostęp do diagnostyki genetycznej dla pacjentów z nowotworami pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, miedniczki nerkowej, moczowodu i innych części układu moczowego.
Refundacją objęte zostały nowoczesne badania genetyczne wykonane z wykorzystaniem zaawansowanej techniki sekwencjonowania DNA i RNA (NGS). Finansowanie dotyczy sytuacji, gdy diagnostyka jest konieczna do rozpoczęcia celowanego leczenia onkologicznego.
Refundacja badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym oraz rozszerzenie w tym zakresie katalogu nowotworów to kolejny krok w kierunku ułatwienia dostępu do innowacyjnej diagnostyki i nowoczesnego leczenia dla wszystkich pacjentów onkologicznych.
MZ w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych
1 lipca br. pensje minimalne w ochronie zdrowia wzrosły o ponad 14 proc.