Skrót informacji
W 2023 r. w ośrodkach radioterapii w Polsce leczono promieniami prawie 106 tys. pacjentów – o 6,8 tys. pacjentów więcej niż w 2022 r. Z raportu prof. Krzysztofa Składowskiego wynika, że jest to także największa liczba chorych leczonych do tej pory promieniowaniem jonizującym w naszym kraju.
„Raport na temat stanu radioterapii w Polsce na dzień 31.12.2023 r.” opracował prof. Składowski, przy współpracy z konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie radioterapii, dyrektorami ośrodków onkologicznych i kierownikami zakładów radioterapii.
Z raportu wynika, że najwięcej pacjentów – ponad 93 tys. (88 proc.) – leczono z użyciem teleterapii. U pozostałych chorych, których było 12,8 tys. (12 proc. wszystkich leczonych promieniami), zastosowano brachyterapię. Natomiast w przypadku teleterapii zanotowano wzrost liczby leczonych osób o 6,8 tys. (7 proc.) w porównaniu z 2022 rokiem. Zabiegom brachyterapii zostało poddanych o 497 (4 proc.) chorych więcej niż rok wcześniej.
Jak podkreślał dr Składowski, wzrost dotyczy tylko liczby pacjentów i procedur radioterapii. Nie zmieniła się natomiast liczba ośrodków radioterapii – w 2023 r. oraz rok wcześniej było ich 47. Niezmienna została również liczba radioterapeutów, fizyków medycznych i techników elektroradiologii zaangażowanych w proces leczenia chorych promieniami.
Zapadalność na nowotwory w Polsce i na świecie systematycznie rośnie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie w Polsce odnotowuje się ponad 170 tysięcy nowych przypadków nowotworów złośliwych. Liczba ta prawdopodobnie jest jednak niedoszacowana, rzeczywista może sięgać nawet 200 tysięcy rocznie.
Jak wyjaśnił, znikome jest ryzyko i częstość powikłań, które wynikają z niedokładności w podawaniu promieniowania. Według niego, radioterapia jest skuteczną, a także bezpieczną metodą leczenia chorych na nowotwory złośliwe. (PAP)
Fale upałów mogą zaostrzać astmę u dzieci
NIA o systemie rozliczania świadczeń