E-konsylium – nowe narzędzie dla specjalistów

 3 minuty

e-konsylium-platforma

Specjalna platforma e-konsylium ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy specjalistów. Umożliwi m.in. zdalne konsultacje i przekazywanie wyników badań – wyjaśnia resort zdrowia, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Możliwości platformy e-konsylium

W Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się w poniedziałek 8 maja br. pierwsza prezentacja możliwości pilotażowego programu e-konsylium realizowanego przez ekspertów z Instytutu Łączności – Polskiego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Chorób Serca USK na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

Platforma e-konsylium ma umożliwić zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności, konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów m.in. kardiologicznych i onkologicznych. Zapewni też m.in. przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej.

W prezentacji uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski, który podczas briefingu prasowego podkreślił, że jest to jedno z rozwiązań, którego celem jest poprawa dostępności pacjentów do specjalistów. Wskazał, że e-konsultacje będą wspierały m.in. funkcjonowanie sieci – onkologicznej i kardiologicznej.

Konsultacje ze specjalistami z najwyższych ośrodków referencyjnych

„Rozwiązanie informatyczne, które dzisiaj zaczynamy testować umożliwia nie tylko rozmowę, konsultację i wymianę zdań, ale także dzielenie się wynikami badań, szczególnie diagnostyki obrazowej. Z tego, co wiem, nie tylko zapisane badania mogą być odtwarzane, ale również istnieje możliwość bieżącego badania pacjenta poprzez podłączenie odpowiednich urządzeń” – powiedział minister. „Zyskujemy platformę, która będzie wspierała wszystkie koordynacyjne rozwiązania czy w kardiologii, (…) czy w onkologii, ale też, mam nadzieję, na poziomie opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej” – dodał.

Minister wyraził nadzieję, że za kilka, kilkanaście miesięcy będzie można powiedzieć, że e-konsylium jest standardem i że każdy, kto chce takie konsultacje ze specjalistami z najwyższych ośrodków referencyjnych prowadzić, będzie miał możliwość skorzystania z oprogramowania.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że dzięki rozwiązaniu ścieżka, którą ma do pokonania pacjent wydatnie się skróci. Jak zaznaczył, e-konsylium „to nie jest jeszcze sztuczna inteligencja, to nie jest komputer kwantowy, tylko dość prosta technologia, ale zebrana w jednym miejscu, sprawia, że jesteśmy w stanie rozwiązać realne problemy”.

źródło: Politykazdrowotna.com