Drugi przypadek śmierci z powodu małpiej ospy

 2 minuty

malpia ospa obowiązki

Resort zdrowia Hiszpanii poinformował o drugim odnotowanym w tym kraju zgonie z powodu małpiej ospy – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie i po Brazylii drugim na świecie, poza Afryką, w którym stwierdzono śmierć osoby zakażonej wirusem małpiej ospy.

Małpia ospa w Hiszpanii

W najnowszym raporcie resort zdrowia w Madrycie poinformował, że w kraju potwierdzono do tej pory 4298 zakażeń, co czyni ją wiodącym europejskim krajem pod względem zarejestrowanych przypadków. 120 zainfekowanych osób jest hospitalizowanych. W przypadku obydwu zgonów nie podano żadnych szczegółów dotyczących zmarłych osób.

Szczepienia dla grup ryzyka

Hiszpańska służba zdrowia jest w trakcie podawania 5300 szczepionek przeciwko wirusowi małpiej ospy, które otrzymała w ramach unijnego programu ich zakupu. Pracownicy służby zdrowia twierdzą, że to za mało, by objąć szczepieniami grupy ryzyka.

Globalny stan zagrożenia

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w ubiegłym tygodniu, że wśród ekspertów trwa spór dotyczący oceny sytuacji z małpią ospą. WHO wprowadziła jednak 23 lipca globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

źródło: Politykazdrowotna.com