Dietoterapia w alergiach pokarmowych

 7 minut

Pamiętać należy, że eliminacja z diety jakiegoś produktu wyklucza możliwość występowania objawów alergicznych, ale może być także przyczyną niedoborów pokarmowych. Stąd też dietę eliminacyjną należy zawsze przeprowadzać pod opieką lekarza i doświadczonego dietetyka. Po dłuższym okresie eliminacji niektórych alergenów z diety układ immunologiczny może zacząć je lepiej tolerować. Dzieje się tak, bowiem odpowiednie zmiany w diecie przyspieszają lub pobudzają procesy odnowy morfologicznej i czynnościowej błony śluzowej przewodu pokarmowego. Wówczas można włączyć do jadłospisu chorego niewielkie ilości produktów, które wcześniej zostały z niego wyeliminowane.

Dieta rotacyjna
Polega na tym, że produkty spożywcze, np. mleko, przetwory mleczne i potrawy na bazie mleka eliminuje się z diety na okres 4 dni. Niekiedy reakcja alergiczna występuje po spożyciu każdego produktu należącego do jednej grupy produktów zwanej rodziną lub klasą. Dzieje się tak dlatego, że produkty z tej samej rodziny botanicznej (produkty roślinne) lub przynależności zoologicznej (produkty zwierzęce) mają zazwyczaj wspólne alergeny, zatem mogą wywoływać podobne reakcje alergiczne. Przykładowo osoby z nadwrażliwością na brzoskwinie,mogą również reagować chorobowo na inne produkty z rodziny różowatych, tj. na morele, jabłka, gruszki, migdały, jeżyny, maliny, śliwki, truskawki i wiśnie. Zatem w tym samym dniu czterodniowego cyklu diety rotacyjnej może być spożywanych kilka produktów wchodzących w skład tej samej rodziny. Jednak produkty z tej samej rodziny lub klasy można ponownie wprowadzić do diety dopiero po upływie kolejnych trzech dni. W tym czasie powinno się rejestrować reakcje organizmu. Jeśli w czwartym dniu objawy się nasilą lub pojawią się objawy dotąd nie występujące, można z dużym prawdopodobieństwem wskazać produkty lub grupy produktów, które wywołują alergię. Jak już wspomniano, leczenie dietetyczne w alergii pokarmowej musi być dobrane dla każdego pacjenta indywidualnie i prowadzone pod kontrolą specjalisty. W ten sposób prawidłowo ustalona dieta eliminacyjna nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia chorego, nawet w przypadku, gdy taka dieta trwa kilka lat. Ważne jest zupełne wyłączenie z diety produktów będących źródłem alergenów, należy również uniknąć alergenów ukrytych. Przykładowo alergeny mleczne mogą występować również w serwatce. Najlepiej korzystać z produktów jak najmniej przetworzonych, a wybierając produkty spożywcze, należy uważnie czytać etykiety, zwłaszcza informacje dotyczące składu. Regulacje prawne wymagają od producentów, a także od restauratorów umieszczania na etykietach lub w karcie menu informacji o zawartych w żywności alergenach.

Literatura:
1. Bartuzi Z. (red): Alergia na pokarmy. Mediton. Łódź 2006.
2. Fal M.(red): Alergia, choroby alergiczne, astma. Medycyna Praktyczna. Kraków 2011.
3. Jarosz M. Praktyczny podręcznik dietetyki. Warszawa: Instytut Żywności i Żywienia, 2010.
4. Payne A., Barker H. Dietetyka i żywienie kliniczne. Wydawnictwo Elsevier 2013.

Alergie krzyżowe

  • Zdarza się, że osoby ze stwierdzoną alergią na pyłki roślinne mogą być narażone na wystąpienie reakcji alergicznej po spożyciu wybranych produktów spożywczych, co związane jest z reakcją krzyżową pomiędzy roślinami spokrewnionymi botanicznie lub z obecnością pyłków roślinnych w produktach spożywczych np. w miodzie kwiatowym.

  • Dlatego też osoby uczulone na pyłki traw powinny unikać spożywania: selera, marchwi, pomidorów, buraków, soi, grochu, pomarańczy, melonów, arbuzów, kiwi, wiśni, jabłek, brzoskwiń i produktów z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, ryżu, kukurydzy, a także orzechów laskowych i pistacjowych.

Strony: 1 2