Dieta kardio

 8 minut

Niedobory witamin zazwyczaj są spowodowane zbyt małym spożyciem surowych warzyw i owoców lub ich nieprawidłową obróbką termiczną czy złym przechowywaniem. Także palenie tytoniu (zarówno czynne jak i bierne) obniża poziom witamin antyoksydacyjnych w organizmie nawet o 50%. Natomiast szkodliwe czynniki środowiskowe zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminy antyoksydacyjne. Witaminy te są o tyle istotne, że ograniczają szkodliwość wolnych rodników, których nadmiar w organizmie przyczynia się do rozwoju m.in. miażdżycy. Niedobór witamin z grupy B, a szczególnie B6 (rośliny strączkowe, ryby, produkty zbożowe) i B12 (jaja, mleko i sery) powoduje z kolei wzrost poziomu homocysteiny we krwi. Witamina C znajduje się w szczególności w świeżych warzywach i owocach, szczególnie dużo ma jej dzika róża i owoce jagodowe. Witamina E występuje w olejach roślinnych, kiełkach pszenicy i soi oraz w orzechach, najlepszym źródłem beta-karotenu są świeże ciemnozielone warzywa liściaste, marchew, dynia i morele. Kwas foliowy znajdziemy w świeżych zielonolistnych warzywach oraz w jajach.

Do najistotniejszych w leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia składników mineralnych należą: sód, potas, żelazo, magnez, selen, wapń.

Ze względu na właściwości podwyższające ciśnienie krwi zawartość sodu należy ograniczyć do 5 g na dobę. Z tego też powodu warto zastąpić zwykłą sól kuchenną (warzoną) solą bogatą w mikroelementy, np. morską lub himalajską. Dobrym sposobem jest też doprawianie dań dużą ilością ziół (bazylią, tymiankiem, majerankiem, kminkiem, goździkami, imbirem, rozmarynem i in.). Prawidłowy stosunek sodu do potasu, to 1:1,4. Stosunek ten jest dość silnie zaburzony ze względu na nadmierne spożycie soli w diecie. Odpowiedni stosunek Na:K można uzyskać, ograniczając użycie soli kuchennej oraz zwiększając dzienne spożycie jarzyn do przynajmniej 500 g dziennie. Dobrym sposobem na zwiększenie ilości potasu w diecie jest ponowne wykorzystywanie wody z gotowania warzyw (np. wodę po gotowaniu ziemniaków warto dodać do zupy lub przyrządzić na niej lekki sos). Niedobór żelaza prowadzi w szczególności do niedokrwistości, obniża też odporność i spowalnia rozwój dzieci. Najlepszym jego źródłem jest czerwone mięso, szczególnie podroby, a jego przyswajanie zwiększa witamina C. Magnez to minerał deficytowy, tracimy go wraz z potem. Jego niedobór jest związany z nadużywaniem alkoholu, kawy i ze stresującym trybem życia, a powoduje zaburzenia rytmu serca, niewydolność wieńcową. Zbyt mała jego ilość może mieć także znaczenie w rozwoju i przebiegu nadciśnienia tętniczego. Pokarmy bogate w magnez to rośliny strączkowe, gorzkie kakao, pełnoziarniste płatki zbożowe. Wapń z kolei odgrywa istotną rolę w regulowaniu kurczliwości mięśni i ciśnienia tętniczego, stąd konieczne jest dbanie o jego prawidłową ilość w diecie. Do najlepszych źródeł wapnia należy nabiał (sery, mleko, jogurty) oraz ryby jedzone wraz z ośćmi (szprotki, śledzie). Natomiast selen to pierwiastek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, jest więc niezbędny dla prawidłowej pracy układu krążenia. Znajdziemy go w podrobach, produktach zbożowych, mlecznych oraz w orzechach brazylijskich.

Strony: 1 2 3