Czekolada w rozsądnych ilościach sprzyja zdrowiu

 2 minuty

czekolada-zdrowie

Wyprodukowana z owoców kakaowca czekolada o wysokiej zawartości miazgi ma sprzyjające zdrowiu właściwości – twierdzą eksperci. Chroni skórę przed promieniowaniem UV, dobrze wpływa na poziom cholesterolu i obniża ryzyko ataku serca – czytamy w serwisie Politykazdrowotna.com.

Prozdrowotne właściwości czekolady

Czekolada jest bogata w antyoksydanty, które, jak zaznacza dr Orzeł, wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym przez nie wywołanym.

„Zawarte w niej flawonoidy mogą polepszyć kondycję układu sercowo-naczyniowego i pozytywnie wpłynąć na ochronę skóry przed promieniowaniem UV” – wyjaśnia dr Joanna Orzeł. Co więcej, czekolada dobrze wpływa również na gospodarkę cholesterolu i obniża ryzyko ataku serca. Jej wpływ na układ nerwowy często skutkuje poprawą nastroju.

Jak podkreśliła dr Orzeł, wymienione korzyści spożywania czekolady są możliwe wówczas, gdy dawkowana jest ona racjonalnie.

„Czekolada jest zalecana do umiarkowanego spożycia i z pewnością jest smaczną opcją na dostarczenie porcji dobrych składników do naszego organizmu” – dodała.

Ostrożnie i z umiarem

Dr Orzeł ostrzegła jednak, że czekolada jest wysokokalorycznym produktem, może wywoływać reakcje alergiczne u osób wrażliwych, a w skrajnych przypadkach jej regularne, niekontrolowane spożycie prowadzi do uzależnienia.

Wyjaśniła także, że czekolada wytwarzana jest z owoców kakaowca, a dokładniej z nasion, z których pozyskiwana jest tzw. miazga kakaowa. „Obok miazgi kakaowej w czekoladzie znajdziemy tłuszcz kakaowy (lub inny roślinny) oraz, w zależności od rodzaju, substancje słodzące oraz inne dodatki (np. mleko, bakalie czy orzechy).”

źródło: Politykazdrowotna.com