COVID-19: kiedy decyzja o szczepieniu dzieci od 6. miesiąca?

 3 minuty

szczepienie-dzieci

Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 dzieci od 6. miesiąca zapadnie, gdy preparat będzie dostępny; terminy dostaw cały czas są przesuwane – przekazał Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi Rynekzdrowia.pl.

Kiedy decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 dzieci od 6. miesiąca?

W połowie października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera u dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia, natomiast szczepionką Moderny u dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia. Wcześniej szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od 5. roku życia, zaś Moderny od 6. roku życia.

„Barierą w podjęciu decyzji o szczepieniu najmłodszych dzieci przeciw COVID-19 w Polsce, ale i w innych państwach Europy, jest kwestia dostaw. Mamy dopuszczenie EMA, mamy opinię zespołu ds. szczepień, ale nie mamy stuprocentowych informacji, kiedy będą dostawy. Dotychczas cały czas są one przesuwane” – powiedział minister. „Jak będzie potwierdzona dostawa, będzie komunikat dotyczący konkretów podawania szczepionki” – zaznaczył szef MZ.

Zalecenia EMA

EMA informowała, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce.

EMA podawała też, że dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat szczepionkę Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek w odstępie czterech tygodni.

W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda. Polska od początku szczepień dzieci kontraktuje wyłącznie szczepionkę Pfizera, gdyż dostawy zabezpieczają z naddatkiem całą populację dzieci.

Zalecenia EMA trafiają do Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje odnośnie państw UE. Organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek. Dotychczas Ministerstwo Zdrowia zawsze podejmowało decyzje, które były zgodne z rekomendacjami EMA.

źródło: Rynekzdrowia.pl