Błąd w sztuce aptekarskiej

 6 minut

Błąd w sztuce aptekarskiej

Kwestię odpowiedzialności zawodowej regulują art. 45-62 ustawy o izbach aptekarskich. Członkowie samorządu aptekarskiego podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami aptekarskimi za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu aptekarza. Sąd aptekarski może orzec kary: upomnienia, nagany, zawieszenia prawa wykonywania zawodu aptekarza na okres od trzech miesięcy do trzech lat albo pozbawienia prawa wykonywania zawodu aptekarza. Odpowiedzialność cywilna farmaceuty ukształtowana jest na zasadzie winy. Farmaceuta odpowiada za tzw. lekkomyślność lub niedbalstwo przy wykonywaniu zawodu, skutkujące powstaniem szkody po stronie pacjenta. W przypadku, gdy farmaceuta zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, to górną granicą jego odpowiedzialności za błąd jest – zgodnie z art. 119 Kodeksu pracy – kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody. Natomiast jego pracodawca (właściciel apteki) będzie odpowiadał w pełnej wysokości wyrządzonej szkody. Przysługuje mu jednak roszczenie do pracownika o zwrot zapłaconego odszkodowania w ramach ww. trzymiesięcznego limitu. Natomiast farmaceuta, który umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości, a więc nie tylko w ramach trzymiesięcznego limitu. W przypadku, gdy farmaceuta nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, będzie on odpowiadał na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, a więc za wyrządzenie ze swej winy szkody. Trzecim rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność karna, która również uzależniona jest od zaistnienia winy. Przykładowo – farmaceuta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za czyn z art. 160 Kodeksu karnego (narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu), art. 157 KK (spowodowanie lekkiego lub średniego uszczerbku zdrowia), art. 156 KK (spowodowanie ciężkiego uszczerbku), art. 155 KK (nieumyślne spowodowanie śmierci).

Co istotne, poniesienie przez farmaceutę odpowiedzialności w jednej z płaszczyzn nie wyłącza poniesienia jej innej płaszczyzny. Może się zdarzyć, że farmaceuta odpowie na stopie zawodowej, cywilnej i karnej jednocześnie, dlatego tak ważne jest aby podjąć, gdy już popełnimy i zidentyfikujemy charakter błędu, wszelkie działania zapobiegające jego skutkom.

* Przypisy:
R. Kędziora. Odpowiedzialność lekarza w związku z wykonywaniem czynności medycznych, Wolter Kluwer business, Warszawa 2009, str. 191-229.

Strony: 1 2 3