źródło: Rzeczpospolita
Rektor KUL wyjaśnia, że potrzeba zmian legislacyjnych w kwestii klauzuli sumienia jest oczywista. Odnosząc się do samego istnienia klauzuli sumienia stwierdził, że jest „potrzebna, powinna obowiązywać także dlatego, że jej korelatem jest obywatelskie nieposłuszeństwo”.
– Na pewno trzeba podjąć dyskusję na temat zmiany przepisów. Należy zlikwidować sprzeczność, w wyniku której lekarz z jednej strony może odmówić pewnych świadczeń, a z drugiej strony jest zobowiązany do wskazania innego lekarza, który je wykona – podkreśla duchowny.
Odnosząc się do kwestii rozszerzenia instytucji klauzuli sumienia na farmaceutów ks. prof. Dębiński wskazuje, że zasługuje ona „na poważną i merytoryczną dyskusję, także po to, by przyjmowane w przyszłości rozwiązania legislacyjne były dobre”.
– Farmaceuta, któremu sumienie podpowiada, że stosowanie środków antykoncepcyjnych jest złe, powinien mieć prawo do odmowy ich sprzedaży – podkreśla ks. abp Henryk Hoser w innym wywiadzie opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”.
Abp Hoser wyjaśnia, że „sumienie zawsze występowało w kodeksie postępowania lekarskiego”. Mówiąc o „Deklaracji wiary” wskazuje, że „odnosi się ona przede wszystkim do pierwszego, najbardziej uniwersalnego prawa człowieka, czyli prawa do życia”.
– To jest istota tej deklaracji. Mówimy o prawie każdego człowieka do życia. W sytuacjach, w których następuje konflikt z tym prawem, ma zadziałać sumienie i ono ma spowodować, że człowiek nie zgodzi się na działania, które uderzają w prawo do życia – wyjaśnia arcybiskup.
Zdaniem abp. Hosera lekarzowi nie wolno odmówić prawa do skorzystania z klauzuli sumienia. – Przecież nasza konstytucja uznaje prawo do życia za podstawowe prawo człowieka. Jej podstawa jest także w kodeksach zawodowych. Gwarantuje je także ustawa o wykonywaniu zawodu lekarza czy pielęgniarki – wymienia duchowny.
Arcybiskup Hoser nawiązując do dyskusji wokół in vitro stwierdza, że metoda ta jest „sposobem na dzietność, a nie na leczenie niepłodności”.
Neumann: refundacja także dla par spoza programu in vitro
Pacjenci: pakiet kolejkowy nie skróci kolejek