13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Z tej okazji serwis Medexpress.pl podaje, że w Polsce przekroczono liczbę 2 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców.
Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku jest obchodzony od 2002 r. Ma on na celu uhonorowanie tych osób, które bezinteresownie rejestrują się do banków dawców szpiku, zwiększając tym samym szanse na uratowanie życia osobom chorym na m in. nowotwory czy choroby autoimmunologiczne.
Organizacje wspierające pacjentów
W Polsce działa kilka organizacji wspierających pacjentów potrzebujących przeszczepu oraz wyszukujących dawców. Największą z nich jest międzynarodowa fundacja DKMS działająca w Polsce od 2008 r. Na początku ich działalności w naszym kraju pomagała im Urszula Jaworska, prezes jednego z pierwszych w kraju Banków Dawców Szpiku Kostnego, a także pierwsza pacjentka w Polsce, która otrzymała przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy
Poszukiwania bliźniaka genetycznego
Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób było zarejestrowanych, żeby zwiększyć szanse na uratowanie życia. Potencjalnymi dawcami mogą być osoby między 18. a 55. r.ż. Na świecie jest zarejestrowanych prawie 40 mln osób, w Polsce właśnie przekroczyliśmy liczbę 2 mln.