źródło: Katowice.oia.pl / Rynekaptek.pl
Jak wyjaśnia Ewa Kłoda, doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej, oznacza to, że nabywając towar lub usługę na cele prowadzonej działalności gospodarczej, w świetle obowiązujących obecnie przepisów, możemy pobrać paragon i w późniejszym terminie zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury na podstawie posiadanego paragonu, który podlega zwrotowi sprzedawcy.
„Od 1 stycznia 2020 r. chcąc w przyszłości otrzymać fakturę, musimy podać przy wystawianiu paragonu numer NIP nabywcy. Oczywiście w takiej sytuacji najprościej jest poprosić o fakturę bezpośrednio przy zakupie. Chyba, że dokonujemy w jednym podmiocie w trakcie jednego miesiąca kilku zakupów, wówczas każdorazowo odbieramy paragon z NIP i po zakończeniu miesiąca występujemy z żądaniem wystawienia faktury zbiorczej” – tłumaczy doradca.
Natomiast w przypadku sprzedaży, podawanie numeru NIP nabywcy dotyczy tylko podatników podatku VAT, co oznacza że:
W przypadku, gdy sprzedawca dokonuje ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej nie posiadającej możliwości wpisania numeru NIP odbiorcy - nie ma on obowiązku wymiany kasy, ale fakturę z numerem NIP może wystawić tylko i wyłącznie w momencie sprzedaży, bez uprzedniego wystawienia paragonu fiskalnego.
Szczegóły: Katowice.oia.pl
Przekroczono pułap 220 tysięcy realizowanych e-recept dziennie
Mutacja bakterii Klebsiella pneumoniae uodparnia je na antybiotyki