źródło: Tvn24.pl / Newatlas.com
Badacze z Imperial College of Science, Technology and Medicine w Londynie uważają, że wysoko rozwinięte „superbakterie” mogą uodpornić się na działanie leków. W celu obrony przed antybiotykami „uszczelniają się” – w efekcie antybiotyk nie jest w stanie wniknąć w organizm i go zneutralizować.
Badaniom poddano bakterie znane pod nazwą Klebsiella pneumoniae. Są one odpowiedzialne za niektóre typy zapalenia płuc, najczęściej te, którymi zarażają się pacjenci przebywający w szpitalach z powodu innych dolegliwości. Niestety tego typu infekcje są oporne na antybiotyki, nawet na karbapenemy, które określa się często jako ostatnią deskę ratunku w walce z tymi bakteriami.
Badacze postanowili zweryfikować to, w jaki sposób bakterie uodparniają się na leki. Porównali oporne szczepy bakterii Klebsiella pneumoniae z nieopornymi. Ich celem było odnalezienie różnic w budowie. Odkryto, że superoporne bakterie posiadają zmodyfikowaną wersję białek nazywanych OmpK35 i OmpK36. Niektóre z nich nie miały go wcale. W przypadku bakterii, białka OmpK36 są odpowiedzialne za powstawanie porów w ścianach komórek. To właśnie dzięki nim leki są w stanie wniknąć w nie i je unieszkodliwić. Bakteria ze zmniejszoną ilością białek OmpK36 ma mniejsze pory, przez co łatwiej jest jej uniknąć działania antybiotyków.
Obowiązek podania numeru NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020 r.
Problemy seksuologiczne w praktyce aptecznej tematem III Kongresu PTSF