Aktualności

07.12.2021

3 minuty

Nowe obostrzenia i obowiązek szczepień dla wybranych grup

Skrót informacji

Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać od pracownika wyniku testu, od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach, obniżone limity osób w kinach, restauracjach czy transporcie publicznym, medycy, nauczyciele i służby mundurowe objęci obowiązkiem szczepień. To niektóre z nowych obostrzeń ogłoszonych we wtorek 7 grudnia br. przez szefa resortu zdrowia, o których informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na wtorkowej konferencji, że nie ma sygnałów, które mówiłyby o wyraźnej tendencji spadkowej, stąd konieczność podjęcia bardziej stanowczych działań. Jak mówił, pierwszy obszar to projekt ustawy, nad którym pracuje resort zdrowia.

Testy dla pracowników


„Projekt ma zostać zmieniony tak, że pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu od pracownika. Poprzednia propozycja dotyczyła okazywania przez pracownika zaświadczenia o szczepieniu. Teraz będzie to test. Testy będą zagwarantowane bezpłatnie dla obywateli” – wyjaśnił Niedzielski. W przypadku testów pracowniczych mają to być testy antygenowe. „Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się projekt i zostanie skierowany na ścieżkę formalną” – zapowiedział minister. Przez specjalny formularz pracownik będzie mógł zapisać się na test pracowniczy, a zapisanie się nie będzie powodowało objęcia kwarantanną.

Obowiązkowe szczepienia – dla kogo?


Drugi element to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup. „Od 1 marca będziemy chcieli wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla trzech grup: medyków, nauczycieli, służb mundurowych” – poinformował szef resortu zdrowia.

Restrykcje i limity


Trzeci obszar to restrykcje, które mają być bardziej radykalne. Limity zostaną obniżone z obecnych 50 proc. do 30 proc., a przedsiębiorcy, aby je przekroczyć, będą musieli wykazywać, że weryfikują certyfikaty.

Szczegóły rozwiązań:


  • od 15 grudnia obniżone zostaną do 30 proc. limity obłożenia w restauracjach, barach i hotelach;

  • od 15 grudnia obniżone do 30 proc. zostaną limity obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, obiektach sakralnych;

  • od 15 grudnia w kinach dodatkowo obowiązywać będzie zakaz konsumpcji;

  • od 15 grudnia zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia;

  • 31 grudnia i 1 stycznia 2022 r. ograniczona zostanie liczebność klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób z wyłączeniem osób, które są zaszczepione;

  • w transporcie zbiorowym od 15 grudnia nastąpi ograniczenie limitu do 75 proc.;

  • od 15 grudnia obowiązkowe mają być też testy dla domowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat o szczepieniu;

  • od 15 grudnia osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na covid.


Nauka zdalna


Minister poinformował też o wprowadzeniu od 20 grudnia do 9 stycznia nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich. Chodzi o wykorzystanie zbliżającego się okresu ferii świątecznych, aby ograniczyć kontakty w szkołach.

„Chcemy nieco wydłużyć nieobecność dzieci w szkołach. Od okresu przedświątecznego do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach. Intencją jaką chcemy osiągnąć jest wydłużenie okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji wirusa, interakcji między dziećmi” – wyjaśniał A. Niedzielski.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Uzależnienie dzieci od Internetu – pilotaż programu terapeutycznego

Następny artykuł

Eksperci: niewydolność nerek w większym stopniu skraca życie kobiet

Polecane dla Ciebie

Szkolenia