Skrót informacji
Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna przekazała podczas posiedzenia rządu, że na terenach popowodziowych jest 100 wodociągów, które są nieczynne lub woda w nich nadaje się do spożycia dopiero po przegotowaniu. Dodała, że stacje sanitarne wydały do tej pory 735 kg chloraminy służącej do dezynfekcji.
Szefowa resortu zdrowia zaznaczyła, ze Państwowa Inspekcja Sanitarna obecnie koncentruje się na pobieraniu próbek wody, przeprowadzaniu badań laboratoryjnych i wydawaniu środków dezynfekujących. „W tej chwili mamy 100 wodociągów, które są nieczynne lub woda w nich nadaje się do spożycia dopiero po przegotowaniu” – przekazała. Jak dodała, to są te wodociągi, które były zasilane z wód powierzchniowych lub z głębionych, ale stacje uzdatniania zostały zalane w czasie powodzi.
Ponadto, stacje sanitarno-epidemiologiczne wydały do tej pory 735 kg chloraminy, która służy do dezynfekcji m.in. zalanych mieszkań. Leszczyna przypomniała, że powiatowe stacje sanitarne działają całą dobę – można w każdej chwili zadzwonić i uzyskać pomoc.
Ministra przekazała, że ponad 30 przychodni POZ było zalanych, ale większość z nich już funkcjonuje. Odnosząc się do aptek, poinformowała, że pracują wszystkie apteki. W sumie 24 ucierpiały w związku z powodzią.
Wyjaśniła, że główne działanie resortu zdrowia w kontekście powodzi, to zapewnienie mieszkańcom terenów zalanych dostępu do świadczeń medycznych i zapewnienie przepływu informacji. (PAP)
Projekt: obowiązkowe szczepienia dla funkcjonariuszy uczestniczących w usuwaniu skutków powodzi
NIA komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy ADA.2