Aktualności

26.09.2024

2 minuty

Projekt: obowiązkowe szczepienia dla funkcjonariuszy uczestniczących w usuwaniu skutków powodzi

Skrót informacji

Policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, będą mieli obowiązek szczepień ochronnych – zakłada projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi.

Wprowadzenie wymogu szczepień ochronnych dla funkcjonariuszy

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw skierowany we wtorek na posiedzenie Rady Ministrów zakłada m.in. zmiany w ustawie o policji, ustawie o Straży Granicznej i ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.

Zaproponowano w nim wprowadzenie wymogu szczepień ochronnych dla funkcjonariuszy tych służb i strażaków PSP biorących udział w usuwaniu skutków powodzi. Z uzasadnienia wynika, że nowe przepisy mają zapewnić ochronę funkcjonariuszom i strażakom w związku z tym, że na terenach objętych powodzią mogą wystąpić choroby zakaźne.

Projektowane przepisy zakładają, że w przypadku możliwości wystąpienia na stanowisku służbowym szkodliwego biologicznego czynnika chorobotwórczego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, policjant, funkcjonariusz i strażak jest obowiązany poddać się szczepieniom ochronnym. Podkreślono, że policjanta, funkcjonariusza i strażaka nie dopuszcza się do pełnienia służby na stanowisku, gdzie występuje szkodliwy biologiczny czynnik chorobotwórczy, jeżeli nie posiada on wymaganych szczepień ochronnych.

Rekomendacji masowych szczepień ochronnych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na podstawie oceny ryzyka opartej na danych epidemiologicznych nie ma obecnie rekomendacji masowych szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią.

We wspólnym stanowisku Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski oraz krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz podkreślili, że od początku 2024 r. sytuacja epidemiologiczna w regionach dotkniętych powodzią jest stabilnie dobra. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

NIA publikuje raport zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe

Następny artykuł

MZ: 100 wodociągów jest nieczynnych lub woda z nich wymaga przegotowania

Polecane dla Ciebie

Szkolenia