Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w sprawie cen i zasad zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące na zlecenie osoby uprawnionej – informuje serwis Medexpress.pl.
Komunikat MZ – podstawa prawna
W komunikacie MZ przypomina, że w przypadku zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przysługujące świadczeniobiorcy na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 704, z późn. zm.) nie obowiązują urzędowe ceny zbytu.
W praktyce oznacza to, że ceny wyrobów na zlecenie podlegają regułom wolnego rynku i polityki marketingowej podmiotów gospodarczych, w związku z tym mogą się znaczenie różnić między sklepami z wyrobami medycznymi lub aptekami. Dlatego ani Minister Zdrowia, ani NFZ nie negocjuje cen wyrobów medycznych na zlecenie, ani nie ma narzędzi, aby wpływać na ich wysokość.
Wybór miejsca zaopatrzenia zależy od świadczeniobiorcy
To od świadczeniobiorcy zależy wybór miejsca zaopatrzenia w wyrób medyczny, przy czym apteka lub sklep z wyrobami medycznymi musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Obecnie, zgodnie z Zarządzeniem Nr 26/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko realizacja zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie może być realizowana drogą wysyłkową, a więc istnieje możliwość zaopatrzenia w wyroby w internetowych aptekach lub sklepach medycznych, które podpisały umowę z NFZ.