Skrót informacji
Na liście refundacyjnej od 1 kwietnia będzie 29 nowych leków, z czego siedem stosowanych w chorobach rzadkich – podał resort zdrowia. To m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV.
Wiceminister Zdrowia, Marek Kos poinformował, że na kwietniowej liście jest 10 nowych terapii onkologicznych, z czego trzy chorób rzadkich. W terapiach nieonkologicznych jest 19 nowych leków, z czego cztery stosowane w chorobach rzadkich.
Wśród nowych terapii onkologicznych objętych refundacją znalazły się m.in. durwalumab i tremelimumab stosowane w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuc; alektynib używany w leczeniu pooperacyjnym raka płuca; abemacyklib potrzebny w terapii pooperacyjnego wczesnego HER-2 ujemnego raka piersi i rukaparyb do leczenia raka jajnika, jajowodu i otrzewnej.
Kolejne preparaty, które od 1 kwietnia trafią na listę refundacyjną to: elranatamab i talkwetamab do leczenia od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego, talazoparyb stosowany w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego w skojarzeniu z enzalutamidem, niwolumab – używany w leczeniu uzupełniającym czerniaka niwolumabem pacjentów od 12. roku życia a także akalabrutynib wykorzystywany w leczeniu pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej (rozszerzenie o pacjentów niskiego ryzyka), a także dostarlimab potrzebny w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.
Refundacją od kwietnia zostanie objęta „bardzo długo oczekiwana terapia” pacjentów od drugiego roku życia z mukowiscydozą z co najmniej jedną mutacją w genie. Na liście znalazły się też leki stosowane m.in. WZW typu C u dzieci: sofosbuwir + welpataswir, glekaprewir + pibrentaswir, sofosbuwir + ledipaswir, sofosbuvir + welpataswir + woksyleprewir.
Od kwietnia na liście znajdzie się także mepolizumab stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rozpoznaniem zespołu hipereozynofilowego (HES) oraz w leczeniu pacjentów od szóstego roku życia chorych na eozynofilową ziarniniakowatość (EGPA). Maribawir będzie refundowany w leczeniu drugiej lub kolejnej linii pacjentów po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych lub narządu litego zakażonych wirusem CMV. Wutrisiran będzie refundowany w leczeniu dziedzicznej amyloidozy transtyretynowej przebiegającej z polineuropatią. Refundowany ma być także budesonid w leczeniu dorosłych pacjentów z pierwotną nefropatią.
Ponadto:
Zmiany będą dotyczyły także programów lekowych.
Zmiany w refundacji aptecznej dotyczą brzmienia wskazań dla lurazydonu oraz brexpiprazolu. Od 1 kwietnia będzie to: schizofrenia u pacjentów od 13. roku życia po nieskuteczności lub w razie przeciwwskazań do terapii co najmniej jednym lekiem przeciwpsychotycznym II generacji. W przypadku metylfenidatu we wskazaniu refundacyjnym w zakresie psychoterapii jako elementu opieki kompleksowej nad pacjentem z ADHD na: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, wg ICD-10 F90) wyłącznie jako element kompleksowego (zawierającego oddziaływania psychospołeczne) leczenia u dzieci powyżej szóstego roku życia. Z kolei w przypadku haloperidolu w postaci doustnej pozostawienie wskazania: choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe oraz wskazania pozarejestracyjnego pn. choroba Huntingtona. (PAP)
Sen dobry na wszystko
1,7 mld zł z KPO dla uczelni medycznych